Русенци с обвинения за пране на пари в особено големи размери

Досъдебното производство е било образувано от отдел „Следствен“ на прокуратурата в Русе

Специализираната прокуратура е внесла в Специализирания съд обвинителен акт за пране на пари в особено големи размери срещу 12-членна организирана престъпна.

Това става ясно от съобщение на прокуратурата до медиите, цитирано от Topnovini.bg София.

Досъдебното производство е било образувано и водено от отдел „Следствен“ на Окръжна прокуратура – Русе и в края на февруари 2015 г. е било изпратено по компетентност на Специализирана прокуратура. Административният ръководител на Окръжна прокуратура - Русе Георги Георгиев коментира за Topnovini.bg, че част от хората са от Русе. Те са били в ареста 8 месеца.

Това е т.нар. дело с "финансови мулета", допълни Георгиев, като уточни, че по него е работил екип от следователи под ръководството на прокурор Добромира Кожухарова.

Припомняме, че през април 2014 г. органите на реда в Русе разкриха измами с онлайн банкиране в международен мащаб. Щетите са за над 1 млн. евро, а засегнатите са стотици хора от целия свят. Тогавашните главен секретар на МВР Светлозар Лазаров, директор на ОДМВР гл. инспектор Георги Великов и окръжен прокурор Огнян Басарболиев, както и следователите от Окръжна следствена служба при Окръжна прокуратура – Русе Вярка Дудева и Бижо Бижев разясниха измамната схема.

На ръководителя на групата Симеон Симеонов са повдигнати две обвинения – за ръководене на престъпната структура и за извършване на финансови операции със средства, придобити чрез престъпление.

Обвинения за участие в организирана престъпна група и за изпиране на пари са повдигнати на Тихомир Димов, Петър Гецов, Андон Маринов, Венцеслав Дечев, Димитър Димитров, Габриел Колев, Дончо Пантилеев, Кирил Иванов, Мариела Маринова, Стела Узунова и Валери Георгиев.

Според събраните до момента доказателства групата е действала от лятото на 2011 г. до задържането на участниците в нея, като „изпраните“ парични средства надхвърлят 4 милиона евро.

Престъпната схема е била реализирана от Симеон Симеонов, но „мозъкът“ на финансовите измами бил рускоговорящ жител на Молдова, който се издирва.

Групата набирала „финансови мулета“, предимно лица с ниско образование или тежко финансово състояние, които откривали свои сметки в различни банки в страната. Въпросните сметки задължително трябвало да бъдат с издадени дебитни карти и интернет банкиране, чрез което титулярите могат да нареждат преводи от всяка точка в страната и чужбина.

Чрез заразяване с вирус от типа „Троянски кон“ издирваният „молдовски хакер“ установявал достъп и контрол над въпросните сметки. По същия начин той установявал контрол над сметките на европейски граждани и юридически лица, източвал от тях определени суми и ги превеждал в сметките на българските мулета, за които получавал данни от Симеонов. Превежданите суми били по-малки от задължителните за деклариране в БНБ, които възможно най-бързо били изтегляни от мулетата и предавани на ръководителя на групата.

Мулетата били инструктирани, ако бъдат задържани, да лансират версията, че са наети от чужд бизнесмен, който има дейност в България, но няма право да открива свои сметки в страната. Хакерът пък заличавал следите си като използвал за наблюдението на сметките IP адреси на нищо неподозиращи  лица, чиито компютри също заразявал с „Троянски кон“.

20% от преведените суми оставали за участващите в схемата, останалите пари били изпращани в брой нелегално в чужбина с пътуващи в дадената посока камиони и леки автомобили.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов