"Научна конференция 2014" в Русенския университет

Поканени са трима български изследователи с успешна кариера в чужбина

Над 500 доклада, 1/3 от които на чуждестранни учени, ще бъдат представени на ежегодната Научна конференция на Русенския университет и Съюза на учените-Русе, която се открива на 24 октомври в Канев Център. За пленарни изложения тази година са поканени трима български изследователи с успешна кариера в чужбина.

Проф. Валери Маринов от Щатския университет в Северна Дакота е възпитаник на Техническия университет, София, където защитава дисертация в областта на електрониката. Специализирал е като пост-докторант в южнокорейския Научноизследователски институт за високи технологии в Таеджон, четири години е преподавал в кипърския Източно-Средиземноморски университет във Фамагуста, а от 2002 г. е професор в Щатския университет на Северна Дакота. През 2011 г. научният му екип създава микроелектронно устройство, което вгражда в обикновена хартия. Така се появява прототипът на станалите световно известни „умни банкноти“. По неговите думи – те практически не могат да се фалшифицират. Темата на пленарния му доклад е “Умната хартия – брак между една древна технология и съвременната микроелектроника“.

По темата „Висшето образование в някои близки и далечни страни, изпитано на собствен гръб“ е пленарното изложение на доц. Костадин Крачанов от турския Университет „Яшар“ в Измир. Авторът има широки познания върху системите на висшето образование и богати собствени наблюдения. Преподавал е в Университета в „Брунел“, Великобритания, Европейския университет на Лефке, Северен Кипър, Университета на Бахрейн, Регионалния Колеж на Грант Преъри, Канада, Университета „Маунт Роял“ в Калгари, Канада, и от 2008 г. – в „Яшар“.

Третият пленарен доклад е посветен на много актуален за академичната общност проблем – „Пътят на едно изобретение до пазара“. Авторът д-р Милен Шишков от американската фирма за медицинска апаратура “NinePoint Medical”, Бостън, има отличен опит в тази област. Д-р Шишков е русенец, бил е преподавател в катедрата по Физика на Русенския университет, има докторска степен по физика на Университета в Темпъл, Филаделфия, работил е в Лабораторията по фотомедицина на учебна болница към Медицинския факултет на Харвардския университет. Изобретенията му в областта на оптичната диагностика имат патенти в САЩ, ЕС, Япония, Китай. Изнасял е пленарен доклад за новостите в оптичната диагностика на Научната конференция през 2009 г.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов