Избрани Новини
Делото за Ески джамия отново в съда
01-11-2013, 07:00
Снимка:Нели Нейкова
Автор:Нели Нейкова
Още по Темата:Стара Загора отстоява Музея на религиите (ГАЛЕРИЯ)
Ески джамия остава Музей на религиите
Музей на религиите или Ески джамия - идва ли краят на 8000 години история
Отворено писмо от старозагорци до Парламента и Кабинета за Ески джамия
Лъжесвидетелство е, че Ески джамия е била действащ храм през седемдесетте
Старозагорци ще протестират
Заседание по делото за собствеността на Ески джамия в Стара Загора ще се гледа днес в Окръжен съд Стара Загора.
Искът е заведен от Главно мюфтийство, което заявява желанието на мюсюлманската общност, да им бъде възстановена собствеността върху Ески Джамия. Днес ищецът трябва да представи нови документи за собственост. Ще бъде представена нова експертиза, която да докаже, че през 1909 година Турската мюсюлманска изповедна община е била собственик на Ески джамия. На това заседание съдът допуска да бъдат изслушани и двама свидетели, като техните показания трябва да докажат, че до 1975 година джамията е била действащ мюсюлмански храм.
Община Стара Загора внесе искане в съда да бъде конституирана по делото като страна, подпомагаща държавата.
Междувременно стотици старозагорци отново организират през социалните мрежи протест пред съда преди началото на заседанието. Под надслов "Протест против работеща Джамия в центъра на Стара Загора" и "Не сме съгласни да имаме действаща джамия в центъра на Стара Загора" гражданите призовават всички да се съберат в 9.00ч. пред Съдебната палата и да изразят позицията си. Митинг са организирали и националистиеските партии ВМРО, НФСБ и Атака.
Ески джамия в Стара Загора е единствената оцеляла сграда след опожаряването на града през Руско-турската Освободителна война. Обявена е за архитектурен паметник на културата, а стенописите за художествен паметник на културата от национално значение. Според строителния надпис изграждането е било завършено в края на 1409 г. При проведени археологически разкопки са разкрити основите на средновековна християнска църква и на тракийско светилище. По оперативна програма "Регионално развитие" на сградата бе извършена консервация, реставрация и експониране на "Ески джамия" и тя стана Музей на религиите.