Избрани Новини
Балабанов: Варна създаде Кризисен център, който посреща бежанците
Помещенията са предоставени от Двореца на културата и спорта, осигурени са компютри и бусове за превозване на нуждаещи се
Руската инвазия в Украйна за броени дни превърна в бежанци над 1 млн. души, които Европа ще опита да подслони и да им предложи сигурност. Готова ли е обаче българската държава да подаде ръка в кризата и имат ли ресурс българските общини да посрещнат украинците, бягащи от войната. За ситуацията във Варна от близо говори председателят на Общинския съвет Тодор Балабанов.
Каква е ситуацията с бежанците във Варна, градът е една от първите спирки за влизащите у нас от Украйна?
Към сегашна дата, доколкото имаме информация, пристигналите са около 500 души. От петък заработи Кризисен център, който създава поетапно организация по отношение на посрещане, настаняване и обгрижване на пристигащите – хранителни продукти, дрехи, лекарства и каквото друго е необходимо. Очакванията са в следващите дни броят им да нарасне значително, но няма конкретни данни.
На този етап чухме държавни заявки, че сме готови да ги приемем, но има ли реално някаква централна организация или всяка община са оправя както може?
Уверяват ни, че се създава централна организация, има някакви белези, които виждаме, че се работи в тази посока. Но конкретно, ясно и точно, аз на този етап организация не виждам. По места се опитваме съвместно с държавните институции, тъй като процесът трябва да се ръководи от страна на областната администрация, опитваме се със съвместни усилия да решим проблемите.
Областният управител Благомир Коцев е нов на поста, беше назначен преди дни. Дали вече установихте комуникация?
Да, установихме лична комуникация, дори в събота се видяхме на място в кризисния център. Там отново заявих, че Общината и Общинският съвет сме на разположение за каквато и подкрепа да е необходима, както беше и досега. В тези няколко дни ние осигурихме подкрепа, каквато беше в нашите възможности. Направили сме организация по безплатни прегледи на територията на всички ДКЦ-та в града, обявили сме графици, поставени са в центъра. Хората имат възможност да ползват безплатна медицинска помощ. Осигурихме със съдействието на Двореца на културата и спорта 11 помещения, в които да бъде разположен Кризисният център. Осигурено е отопление, интернет достъп, оборудване, мебели. И сме се ангажирали да поддържаме тези помещения, където да се посрещат хората и да се събират помощите, които гражданите ежедневно даряват.
Оттам бежанците трябва да бъдат изпращани на съответните места за настаняване. Подпомогнахме с компютърна техника, в събота доставихме и още компютри, осигурени са 3 пътнически буса за превозване на нуждаещи се. Осигурили сме и служители на Общината и Общинския съвет, които да предоставят експертна подкрепа на място. Те въвеждат данни и създават организация.
Заявили сме готовност да се ангажираме с храненето на децата, които пристигат във Варна. Имаме такава структура, която приготвя храна за детските градини и яслите. Уведомил съм Областната управа, че имаме възможност и следващата седмица те трябва да ни отговорят, ако това ще е от помощ.
Имате ли представа дали сред новодошлите има много деца?
За съжаление към настоящия момент няма никакви конкретни данни. До петък не са водени почти никакви регистри на пристигащите, освен някакви хвърчащи листи. Едва от събота започнаха да се въвеждат електронно пристигащите и да се въвежда информация за тях. Затова не е ясно колко деца има във Варна.
Хотели настаниха нуждаещи се, но се оказа, че искат стаите да се заплатят… Какво може да се направи в тази посока?
И в момента много хотели посрещат пристигащи и ги настаняват. Решението на Министерски съвет е да се предоставя помощ в подкрепа на хотелите, които приемат бежанци. Тя е в размер до 40 лв. на храноден. Това ни беше обяснено и от страна на областната управа.
ГЕРБ организира своите членове, които искат да настаняват украинци по къщите си. Има ли доброволци във Варна?
До, и във Варна има доброволци. Но аз искам да подчертая друго. Не е важно от каква партийна принадлежност сме, тук е важно друго. Всички сме хора, призовах и Общинския съвет поне по този въпрос да не политизираме. Нека сме единни, нека помагаме. Затова и реших да ида лично при областния управител и да заявя подкрепа. Трябва да излезем заедно от тази криза. А за политическите боричкания ще има време след като сме разрешили кризата. Тогава можем да си обсъдим за координацията между институциите, за отношението на една институция към друга, има какво да се каже, но не е сега моментът. Сега усилията трябва да са в посока разрешаване на тази криза, тъй като не знаем тя какви размери ще придобие в следващите дни и седмици.
Какви са настроенията при вас, Варна е един от градовете, които са най-близо до войната чисто географски. Има ли тревога?
На знам дали тревога е думата, но всички сме загрижени и следим постоянно събитията. Фактът, че има война на няколкостотин километра от нас, на практика няма как да не предизвиква загриженост. Но това не мисля, че се отнася само за Варна, а за цялата страна.
Има ли опасения за предстоящия летен сезон?
За летния сезон е още много рано да се правят коментари. Да, той е след 3 месеца, но изобщо не се знае как ще се развие ситуацията в Украйна. Никакви очаквания и никакви прогнози не могат да се правят към този етап, защото просто няма да бъдат коректни. Вероятно трябва да се подготвим за тежък сезон за туристическия бранш, но дай Боже, да се нормализира ситуацията по-бързо.
Разкажете ни за казуса с декларацията на „Демократична България“, с която се осъжда войната в Украйна. Винят Ви, че не сте я допуснал до обсъждане.
Всъщност самият казус е много прост. Изобщо не беше моментът за подобно противопоставяне. Но накратко – те внесоха една декларация за осъждане на войната и военните действия. Това се случи предния ден преди заседанието на Общинския съвет. В деня на заседанието, техен представител дойде при мен отпред на трибуната и ми заяви, че не желаят декларацията да се обсъжда, а единствено ще я изчетат пред колегите от трибуната. Съгласих се, после приехме дневния ред, те прочетоха декларацията, колегите се запознаха, имаше коментари по нея. И в един момент поискаха тя да се гласува. Дневният ред обаче вече беше приет и в него тази декларация не беше включена.
Никой от тях не беше казал при приемането да дневния ред, че иска и тази точка да се гласува. Така чисто процедурно нямаше как да я гласуваме. Ако я внесат за гласуване на следващо заседание, разбира се, няма да има никакъв проблем всеки да изрази вота си.
Тодор Иванов Балабанов е завършил „Право” и „Финанси” във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”. Работи като адвокат при Адвокатската колегия във Варна.
Трети мандат общински съветник от ПП ГЕРБ. Втори мандат председател на Общински съвет – Варна.