Актуални промени във връзка с извънредното положение

Промени, свързани с данъчно-осигурителните изисквания и публикуване на финансови отчети в периода на извънредното положение.

За фирмите:

 

До 30 юни 2020 г. се удължават сроковете за/на:

 

- подаване на декларациите за облагане с корпоративни данъци;

 

- внасяне на дължимия корпоративен данък по годишната декларация;

 

- деклариране и внасяне на данъка върху разходите по ЗКПО;

 

- деклариране и внасяне на данъка върху приходите на бюджетните предприятия;

 

- деклариране и внасяне на данъка върху приходите от помощни и спомагателни дейности по смисъла на Закона за хазарта;

 

- деклариране и внасяне на данъка върху дейността от опериране на кораби;

 

- подаване на годишния отчет за дейността.

 

 

През 2020 г. задължените по ЗКПО лица правят авансови вноски на база прогнозната данъчна печалба за 2020 година. Сроковете за внасяне на авансовите вноски за 2020 г. са следните:

 

Месечните авансови вноски за първото тримесечие (януари, февруари и март) на 2020 г. се внасят до 15 април 2020 г., а за месеците от април до декември в срок до 15 число на месеца, за който се отнасят. Тримесечните авансови вноски за първото и второто тримесечие на 2020 г. се внасят до 15 число на месеца, следващ тримесечието, респ. 15 април и 15 юли 2020 г., а за третото тримесечие – в срок до 15 декември. За четвъртото тримесечие не се прави тримесечна авансова вноска.

***

Годишните финансови отчети, консолидираните финансови отчети и  годишните доклади по глава седма от Закона за счетоводството за 2019 г. се публикуват в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, както следва:

 

·         До 30 септември 2020 г. - всички търговци, вкл. едноличните търговци, които подлежат на задължителен финансов одит и всички юридически лица с нестопанска цел, пререгистрирани в Търговския регистър до 31 май 2020 год. Останалите предприятия – чрез икономическо издание или чрез интернет (чл. 38, ал. 1, т. 1, 2 и 3 от ЗСч , ДВ бр. 28/2020 г.).

 

·         До 30 юни 2020 г. всички предприятия, които не са осъществявали дейност през 2019 год. (чл. 38, ал. 9, т. 2 от ЗСч, ДВ бр. 28/2020 г.).

За гражданите:

 

До 30 юни 2020 г. се удължава срокът за подаване на годишната декларация за облагане на доходите на физическите лица, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, в т.ч. еднолични търговци, дейност като земеделски стопани, когато са избрали да се облагат като еднолични търговци, както и за внасяне на дължимия от тези лица данък по декларацията.

 

До 31 май 2020 г. се удължава срокът за ползване на 5 % отстъпка от дължимия данък за довнасяне по годишната данъчна декларация за облагане на доходите на физическите лица, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, в т.ч. еднолични търговци, както и земеделски стопани, когато са избрали да се облагат като еднолични търговци.

Срокът за физическите лица, които не са еднолични търговци за подаване на годишна данъчна декларация и за внасяне на данъка по декларацията остава непроменен – 30 април 2020 г.

Срокът за ползване на 5 % отстъпка от данъка за довнасяне е 31.03.2020 г.

За граждани и фирми:

·         До 30 юни 2020 г. се удължава срокът за ползване на 5 % отстъпка от дължимите от физически и юридически лица данък върху недвижимите имоти и данък върху превозните средства при условие, че данъкът за цялата година се плати в този срок.

·         Не се налагат запори на банкови сметки на физически лица и на лечебни заведения, запори върху трудови възнаграждения и пенсии, обезпечителни мерки върху медицинска апаратура и оборудване, както и извършването на описи на движими вещи и недвижими имоти, собственост на физически лица, освен за задължения за издръжка, за вреди от непозволено увреждане и за вземания за трудови възнаграждения.

·         Спира принудителното изпълнение по ДОПК по време на действие на извънредното положение, като за периода на спирането се начисляват лихви. Може да се извършва обезпечаване на задълженията и разпределение на суми по изпълнителни дела. По искане на длъжниците публичните изпълнители може да извършват изпълнение върху вземания и парични средства от банки, вземания от трети лица, вложени ценности в трезори и съдържанието в сейфове. Няма да се провеждат публични търгове и няма да се извършва въвод във владение.

·         По време на извънредното положение не се образуват изпълнителни дела от публичните изпълнители на НАП освен в особено важни случаи.

Националната агенция по приходите дава консултации в делничните дни между  8.30 часа до 18.00 часа  на телефон: 0700 18 700.




Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов