06-12-2017, 09:34

Пресцентър Русенски университет

Русе утре

Студенти отбелязаха Международния ден на доброволеца

Почетен гост на празника бе изтъкнатият български зоолог, еколог, спелеолог и алпинист – Боян Петров

Най-добрите студенти, постигнали високи резултати в областта на спорта и туризма през изтичащата година, бяха отличени на тържествена церемония в Канев център. Почетен гост на празника бе изтъкнатият български зоолог, еколог, спелеолог и алпинист – Боян Петров, който представи фоторазказ с последните си спортни постижения – осъществените изкачвания, покоряването на осемхилядниците на планетата през 2017 година. След презентацията ректорът - проф. Велизара Пенчева отличи Боян Петров с Кристалния знак на университета за неговия принос в популяризирането на спорта сред младите.

Ръководителят на университетския спортен център проф. Борислав Ангелов направи ретроспекция на постигнатите през година успехи в различните спортове и туристически дейности. Общо 20 медала от международни и национални състезания спечелиха студентите-спортисти от Русенския университет.

Ректорът – проф. Велизара Пенчева връчи отличията на Тодор Събев, който стана европейски шампион по карате през 2017 година и на Габриела Димитрова, спечелила бронзов медал на европейското първенство по бокс.

В различните спортове от Четвъртата студентска универсиада 2017 в Стара Загора студените от Русенския университет спечелиха 15 медала – 5 златни, 4 сребърни и 6 бронзови, които са с 5 повече от миналата година. Шампиони станаха джудистите Виктор Иванов, Станимир Стойчев и Тугай Кязим, а Иван Печев и Пепи Перов спечелиха златните медали в кик бокса. Сребърни медалисти от Универсиадата са Димитър Лефтеров, кик бокс, Михаел Ганев, кик бокс, в двата стила (фул и лайт контакт) и Боян Боянов, плуване, а бронзови медали заслужиха Ивайло Кучкански, кик бокс, в двата стила (фул и лайт контакт), Мария Донкова в леката атлетика, женският отбор по тенис на маса, Моника Цанева и Стелияна Николаева като двойка жени в тениса на маса, а Моника Цанева спечели медали и като индивидуален състезател.

Участието на студентите в Шестите летни университетски игри „Камчия  2017“ завърши с шампионска титла на отбор по футбол на Русенския университет, а индивидуалните състезатели по тенис спечелиха сребърен и бронзов медал.