Ще се проведат обществени обсъждания по ОВОС на магистрала Русе – Велико Търново

Новините

27-11-2017, 10:33

Снимка:

Община Бяла

Автор:

Русе утре

Всичко от Автора

Още по Темата:

В 15 училища в Русе и Бяла данъчни експерти от НАП-Русе проведоха 42 беседи

На 1 декември е обсъждането в Община Русе

Между 28 ноември и 1 декември ще са обществените обсъждания на   доклада за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение за автомагистралата „Русе – Велико Търново”. Ще бъдат проведени общо 10 срещи в населените места, през които ще преминава трасето на автомагистралата. На 28 ноември е дискусията в общините Павликени, Горна Оряховица и Велико Търново, а на 29 ноември в Полски Тръмбеш, Ценово и Бяла. На 30 ноември докладът ще бъде представен пред жителите на общините Борово, Две могили и Иваново. На 1 декември е обсъждането в община Русе. 

АМ „Русе – Велико Търново“ е с приблизителна дължина 133 км. Началото на проекта е на 3 км източно от съществуващия Дунав мост при гр. Русе, а краят е след гр. Дебелец, по посока на път II-55.

 

В разработените варианти на трасе са проучени възможните технически решения за изграждане на автомагистралата по нов терен извън съществуващия път I-5. Проектът е разделен на три участъка: Русе – Бяла /от 0+400 до км 40+357/, обход на гр. Бяла /от км 40+357 до км 76+000/ и Бяла – Велико Търново /от км 76+000 до км 133+240/. 

Вариантите на трасе, които са разработени са следните: 

Комбиниран

Трасето пресича път II-21 Русе – Силистра и продължава в посока юг-югозапад, като преминава югоизточно в непосредствена близост до интермодалния железопътен терминал. Автомагистралата продължава в югозападна посока, след което пресича първо път II-23 Русе – Червена вода, а след това и път I-2 Русе – Варна. Развитието на трасето следва в посока юг-югозапад, като минава над река Русенски Лом с голямо мостово съоръжение между селата Басарбово и Иваново. След това се насочва в южна посока и пресича път I-5 Русе – Бяла. Магистралата продължава в югозападна посока и минава между селата Екзарх Йосиф и Обретеник. Трасето пресича р. Янтра с голямо мостово съоръжение югоизточно от с. Белцов. След това се преминава между с. Ценово и с. Пиперково и следва пресичане с път II-54 Свищов – Бяла. Предвиден е западен обход на с. Ценово, а след това трасето се развива в южна посока и следва пресичане с път I-3 Плевен – Бяла. Магистралата преминава южно от с. Пейчиново, а след това се насочва източно от с. Страхилово и пресича път III-407 Моравица – Царевец, а след това и път III-502 Полски Тръмбеш – Горна Липница и път III-504 Самоводене – Алексово. Пътят продължава в южна посока. Предвидено е пресичане на АМ „Русе – Велико Търново“ с проектното трасе на АМ „Хемус“ при км 102+779.91 – в близост до с. Паскалевец, с. Стефан Стамболово, с. Никюп и с. Водолей. След това магистралата продължава право на юг и преминава между с. Ресен и Водолей. Предвидено е пресичане на път III-3031 Павликени – Самоводене, като трасето преминава западно от с. Хотница. Следва пресичане на път I-4 Коритна – Велико Търново, а след това и на река Янтра, като се преминава между селата Момин сбор и Леденик. 

Релефът на терена след река Янтра до края на магистралата при път I-5 Русе – Маказа е планински с дълбоки дерета и високи върхове. Това налага изграждането на големи съоръжение – 4 тунела по лявото платно и 2 по дясното, както и 22 моста и виадукти, с обща дължина 14 853 м. Връзката на републиканските и част от общинските пътища ще се осъществява чрез 18 пътни възела. Достъпът до земеделските земи ще бъде осигурен с построяването на 12 селскостопански надлеза и 9 селскостопански подлеза. 

Проектирани са 8 площадки за краткотраен отдих. Те са в близост до с. Басарбово, с. Красен, с. Тръстеник, гр. Бяла, с. Стефан Стамболово, до промишлената зона на гр. Дебелец, до промишлената зона на гр. Русе, преди с. Белцов, с. Ресен и с. Водолей.

 

Най-целесъобразен от екологична, техническа и икономическа гледна точка, според експертите, е комбинираният вариант на трасе. Той обобщава останалите варианти и в определени участъци е подобрена геометрията на пътя.

 

Червен вариант

Трасето обхожда гр. Русе югоизточно и развивайки се успоредно на р. Дунав, пресича път I-2 Русе – Варна малко след разклона с път II-23 Русе – Червена вода. След това преминава западно на селата Красен, Божичен и Иваново до пресичане с път I-5 Русе – Бяла, което е след разклона с общинския път за с. Иваново. След това трасето се насочва северозападно на селата Тръстеник и Екзарх Йосиф, като продължава между селата Белцов и Ценово, след което се насочва на югоизток и преминава в непосредствена близост западно на кв. „Гара Бяла“ и пресича път I-3 Гара Бяла – Плевен на около 2 км от кръстовището с път I-5. След гр. Бяла, трасето продължава своето развитие югозападно от с. Пейчиново, след което се насочва в южна посока. Преминава в непосредствена близост западно на с. Иванча и с. Стефан Стамболово, източно на с. Водолей, западно на с. Хотница до пресичането с път I-4 Коритна – Велико Търново и източно на с. Момин сбор. След това трасето се насочва в югоизточна посока, като преминава под с. Леденик и гр. Велико Търново до включването в съществуващото трасе на път I-5, южно от гр. Дебелец. 

Син вариант

Този вариант на трасе следва развитието на червения до пресичането с общински път за с. Иваново западно от селото, след което се развива в южна посока. С това направление преминава в непосредствена близост западно на гр. Две могили и с. Батишница, източно на гр. Борово, западно на с. Пет кладенци и обхожда източно гр. Бяла. След това продължава отново в южна посока, като преминава източно на селата Каранци, Раданово, Сашево, Куцина, западно на селата Крушето и Янтра, между градовете Поликраище и Първомайци, западно на с. Самоводене и се насочва към път I-4, който се пресича западно от с. Леденик. На около 5 км след пресичането с път I-4 се влива в червения вариант. При този вариант, южно от гр. Бяла е проектирана връзка с дължина близо 8 км, която да осигури възможност за връзка между синия вариант в участъка между градовете Русе и Бяла и червения и зеления варианти в участъка между градовете Бяла и Велико Търново.

 

Изграждането на автомагистралата „Русе – Велико Търново“ е сред приоритетните обекти, тъй като направлението осигурява транзитния трафик по коридор №IX и международен път Е-85. С построяването й ще се подобри транспортното обслужване на международния и вътрешен трафик, ще се повиши безопасността на движението и транзитният трафик ще бъде изведен извън населените места. АМ „Русе – Велико Търново“ ще бъде основна връзка, свързваща втория мост над река Дунав при Русе с гр. Велико Търново, с път I-4 София – Велико Търново – Варна, път I-3 София – Плевен – Русе и бъдещия участък от АМ „Хемус“. 

Докладът за ОВОС на инвестиционното предложение, заедно с всички негови приложения, а също и Докладът за оценка на степента на въздействие, са на разположение на интересуващите се както на интернет страницата на Агенция „Пътна инфраструктура” – www.api.bg, така и на хартиен носител в администрацията на конкретната община всеки работен ден. 

Срещите ще се проведат както следва:

 

1. За населените места: гр. Павликени и с. Паскалевец:

 

– 28.11.2017 г. от 10:30 часа в сградата на Общинска администрация – Павликени

 

2. За населените места: гр. Горна Оряховица, с. Янтра, с. Първомайци, с. Крушето и с. Поликраище:

 

– 28.11.2017 г. от 14:00 часа в сградата на Общинска администрация – Горна Оряховица

 

3. За населените места: гр. Велико Търново, с. Беляковец, с. Никюп, с. Ресен, с. Водолей, с. Хотница, с. Самоводене, с. Момин сбор, с. Леденик, с. Пушево, с. Шемшево и гр. Дебелец:

 

– 28.11.2017 г. от 16:30 часа в сградата на Общинска администрация – Велико Търново

 

4. За населените места: гр. Полски Тръмбеш, с. Петко Каравелово, с. Раданово, с. Каранци, с. Куцина, с. Страхилово, с. Климентово, с. Иванча,

 

с. Обединение, с. Полски Сеновец и с. Стефан Стамболово:

 

– 29.11.2017 г. от 10:00 часа в сградата на Общинска администрация – Полски Тръмбеш

 

5. За населените места: с. Ценово, с. Белцов, с. Пиперково, с. Долна Студена:

 

– 29.11.2017 г. от 14:00 часа в сградата на Общинска администрация – Ценово

 

6. За населените места: гр. Бяла, с. Пет кладенци, с. Стърмен, с. Полско Косово и с. Пейчиново:

 

– 29.11.2017 г. от 16:30 часа в сградата на Общинска администрация – Бяла

 

7. За населените места: гр. Борово, с. Екзарх Йосиф, с. Горно Абланово и с. Обретеник:

 

– 30.11.2017 г. от 10:00 часа в сградата на Общинска администрация – Борово

 

8. За населените места: гр. Две могили, с. Бъзовец и с. Батишница:

 

– 30.11.2017 г. от 13:00 часа в сградата на Народно читалище „Св. СВ. Кирил и Методий“ вместо в сградата на Общинска администрация

 

9. За населените места: с. Иваново, с. Красен, с. Божичен, с. Щръклево, с. Пиргово, с. Кошов, с. Тръстеник и с. Мечка:

 

– 30.11.2017 г. от 16:00 часа в сградата на Общинска администрация – Иваново

 

10. За населените места: гр. Русе, гр. Мартен, с. Николово и с. Басарбово: 

– 01.12.2017 г. от 09:30 часа в сградата на Общинска администрация – Русе 

ДОВОС и ДОСВ са на разположение на заинтересованите лица всеки работен ден в администрацията на посочените общини, както и в сградата на АПИ – гр. София, бул. „Македония” № 3, стая № 509. 

Докладите са достъпни на интернет страницата на МОСВ www.moew.government.bg и на интернет страницата на АПИ (www.api.bg) в раздел „Нормативна база/Документи“. 

Писмени становища могат да се представят в АПИ на адрес: гр. София, бул. „Македония” № 3 и/или на срещите за обществено обсъждане. 

Телефони за контакти от страна на възложителя: 02/9173 295; 02/952 19 93



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов