Избрани Новини
Учени от десет държави изнасят доклади на конференция в Русе
27-10-2017, 16:11
Снимка:Пресцентър Русенски университет
Автор:Русе утре
Още по Темата:В университета ще се чества Международния ден на обединените нации
Международният математически уъркшоп ''NODDEA’2017'' даде началото на събитията
Над 400 доклада ще бъдат изнесени на започналата Годишна научна конференция на Русенския университет и Съюз на учените – Русе. Форумът събира участници от 10 държави, които ще споделят своите научни интереси в 28 секции. Тази година темата е „Индустрия 4.0. Бизнес среда. Качество на живот“.
Преди официалното откриване Международният математически уъркшоп ''NODDEA’2017'' даде началото на събитията.
Съпредседателите на тазгодишното издание проф. д-р Велизара Пенчева, ректор на Русенския университет и чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев, председател на Съюза на учените в Русе отправиха своите приветствия към аудиторията в залата, а еврокомисарят с ресор „Цифрова икономика и общество“ Мария Габриел се включи с видеообръщение.
„Четвъртата стъпка в индустриалната революция повдига въпроси за ролята на изкуствения интелект в съвремието и бъдещето ни“, каза в словото си ректорът и добави, че през дните на конференцията Русенският университет става място за научни дебати върху новите реалности за следващите десетилетия на 21 век.
Председателят на Съюза на учените в Русе и председател на Общото събрание на Русенския университет – чл.-кор. проф. Христо Белоев изрази убедеността си, че в 56-та годишна конференция ще се срещнат хора, които споделяйки своя опит и знания ще дадат своя научен принос в Индустрия 4.0.
В своето виртуално представяне еврокомисарят Мария Габриел постави акцент върху същността на новата технологична революция, чийто резултат неминуемо ще доведе до преобразяване на човечеството. Тя приветства разработването на стратегия от страна на Русенския университет за адаптиране на учебното съдържание към дигиталното поколение.
Три пленарни доклада – на проф. д-р Румяна Ценкова от Университета в Кобе-Япония, на д-р Иван Минев от Техническия университет в Дрезден, Германия и на Ливиу Попеску от изследователския център Renault Technologie Roumanie предизвикаха аудиторията да помисли върху детайли от бъдещето, което предстои. Проф. Ценкова говори за новата наука аквафотомика като индустриално направление, д-р Минев показа терапевтичните приложения на биоелектронните импланти“, а Ливиу Попеску разказа за системния инженеринг в автомобилостроенето