Избрани Новини
Започна инициативата Хакатон в университета
07-10-2017, 13:04
Снимка:Пресцентър Община Русе
Автор:Русе утре
Още по Темата:Партньори са Община Русе и Общинска фондация "Русе - град на свободния дух"
Днес, в Русенския университет „Ангел Кънчев“ започна инициативата - хакатон CODE4TECH 2.0. Тя се организира от Startup Factory и Катедра "Компютърни системи и технологии" на Русенския университет. Партньори са Община Русе и Общинска фондация "Русе - град на свободния дух".
На събитието присъстваха още проф. Диана Антонова – заместник-ректор на Русенския университет, д-р Никола Кибритев – директор на дирекция „Европейско развитие“, който е ментор на събитието, част от журито, както и участниците.
„Миналата година Русе и София станаха двете български общини, които избраха да се профилират като „Градове на знанието“. Именно в тази сфера IT секторът не само в България, но и в Европа е приоритетен. Поради тази причина с огромно удоволствие Община Русе се включи в тазгодишното издание на хакатона.“, добави д-р Карапчански. Той пожела успех на всички участници от името на кмета на Община Русе Пламен Стоилов.
Темата на състезанието тази година е "ИТ решения за бизнеса и хората". Участниците трябва да разработят базови прототипи на софтуерни продукти, които да бъдат използвани от местни компании, институции или граждани. Няма ограничение за използваните програмни езици, софтуерни платформи и технологии при разработката на прототипите.
Целта на прототипите е да се улесни правенето на бизнес и да се подобри качеството на живот на хората. Хакатонът ще се проведе в рамките на 24 часа. Това означава, че както и при предишните издания участниците ще имат възможност да работят по проектите си и през нощта. Разликата сега е, че този път ако не се възползват от тази възможност автоматично губят половината време, с което разполагат. Идеята на формата е да се създаде нещо бързо.
Специални стимули са предвидени за всички участници. Утре ще бъде връчена и специална Награда на кмета на Община Русе в размер на 1000 лева за екипа, разработил най-добър и перспективен софтуерен продукт в подкрепа на усилията на общинската администрация за решаване на обществено значим проблем в града.