Избрани Новини
Изложба проследява хронологично събитията от Плевенската епопея 1877 г.
15-08-2017, 07:00
Снимка:plevenutre.bg
Автор:plevenutre.bg
Още по Темата:Експозиция "Плевенска епопея 1877 г." в РИМ затваря в края на септември
Предстои работна среща на организационния комитет "140 години Плевенска епопея”
Организационният комитет "140 години Плевенска епопея" се събира на работна среща
Уникални реликви показва Панорама "Плевенска епопея 1877 г.“ (Снимки)
С изложба от военни фотографии започнаха проявите за 140 години Плевенска епопея
Ден велик! Хиляди плевенчани се събраха пред Панорамата (Галерия)
Проектът се осъществява със съдействието на Община Плевен и Арт център - Плевен
По повод 140 години от Руско-турската война 1877-1878 г. и Плевенската епопея 1877 г, 110 години от създаването на Военноисторическите музеи и 40 години от изграждането на Панорама „Плевенска епопея1877 г.”, на 15 август от 17,30 ч. в Арт център Плевен Община Плевен и Регионален военноисторически музей – Плевен откриват изложбата "140 години Плевенска епопея 1877 г." Изложбата включва 37 картини от художествения фонд на Регионален военноисторически музей – Плевен.
Основите на художествената колекция на Военноисторическите музеи се полагат още при тяхното създаване в началото на 20-и век от Комитета „Цар Освободител Александър ІІ”, в който влизат известни български художници и скулптори. В оформлението на параклис-мавзолея „Свети Георги Победоносец” участват художниците Антон Митов и Иван Мърквичка, скулпторите Марин Василев и Жеко Спиридонов, резбарят Иван Травницки. Талантливият художник и иконописец Георги Данчов рисува икони за параклисите към военноисторическите къщи музеи.
Плевенските творци често се обръщат в творчеството си към темата за Руско-турската война 1877-1878 г. и Плевенската епопея1877 г. Мястото, където те живеят и творят, е неразривно свързано със събитията от Плевенската епопея1877 г.. Многобройните паметници и музеи напомнят за станалата край града епична битка между две империи, решила изхода на войната. Сред тях са художници като Христо Бояджиев – един от авторите на Плевенската панорама, представен в настоящата изложба и с тематични композиции; Сашо Рачев – автор на исторически платна и добър пейзажист, пресъздал почти всички важни моменти от освобождението на Плевен; Георги Димитров – самобитен художник, създал цяла галерия от художествени образи на герои от Плевенската епопея. По-голямата част от картините са рисувани в периода 1953 –1977 г.
В творбите на Дионисий Дончев, един от художниците на Панорамата, Данаил Мицев, Захари Гетов, Иван Иванов, Владимир Кавалджиев и други добре познати плевенски художници също присъства темата за Освобождението.
Достойно място в колекцията заемат и копията на знакови картини от известни художници, като В. Верещагин, Д. Поленов, П. Ковалевски, Н. Григореску, представени в настоящата изложба, сред които „Пикет в Балкана” на В. В. Верещагин, „Атака на руската кавалерия” и „Пикетна застава в Балкана” на Ковалевски, „Боят при Смърдан” и „Патрул” на Н. Григореску, „След боя” на Д. Поленов.
Изложбата проследява хронологично събитията от Плевенската епопея 1877 г. Първото влизане на казашки отряд в Плевен е представено от Христо Бояджиев с картината му „Казашки разезд се отправя към Плевен”. Негов е и портретът на „Полковник Розенбом”, командир на 17-и пех. Арахангелогородски полк, загинал по време на Първия щурм за Плевен. „Трета атака на Зелените възвишения” на Иван Иванов и „Завладяване на редутите при Плевен от скобелевци” на Христо Бояджиев ни връщат към драматичните събития от Третия щурм за Плевен – 11 септември1877 г.
Тематично са представени блокадата на Плевен, посрещането на руските войски в града, срещата на император Александър ІІ с пленения Осман паша, портрети на руски генерали и командири в армията. Картини на академик Светлин Русев представят мемориализацията и местата на паметта, свързани с Плевенската епопея1877 г.