Русе става Дунавската академична столица на България

Новините

04-05-2017, 14:22

Снимка:

Пресцентър Русенски университет

Автор:

Русе утре

Всичко от Автора

Още по Темата:

Три златни медала за русенските математици от международна надпревара в Москва

МС постанови откриване на Филиал Видин в структурата на Русенския университет

Обучение в шест специалности започва от новата учебна година във Филиал Видин на Русенския университет. От вчера, 3 май, с Постановление на Министерския съвет структурата е факт. Академичното ръководство на висшето училище даде пресконференция, на която сподели приоритетите за развитието на филиала. С разкриването на филиал във Видин на 3 май 2017 година вече имаме и нашия значим институционален принос за развитието на Дунавския регион. Русенският университет изгради българската Дунавска ос за висше образование и наука „Силистра-Русе-Видин“, с разширение „Русе-Разград“, която покрива широк спектър от професионални направления. Така Русе става ДУНАВСКАТА АКАДЕМИЧНА СТОЛИЦА на България, утвърждавайки своето извечно място на голямата река като европейски път на култура, ценности и духовно извисяване“, каза ректорът проф. Велизара Пенчева. 

На пресконференцията бе заявено, че позиционирането на Русенския университет като водеща образователна и научноизследователска институция в Дунавския регион е стратегическа задача и е въпрос на национален интерес да има академична структура в град, който е на границата на две държави - Румъния и Сърбия.

 

Идеята за създаване на филиал на Русенския университет във Видин е още от 2012 година, когато с решение на Академичния съвет са определени професионалните направления, в които ще се обучават студенти. Това са: Педагогика на обучението по двойка специалности, Информатика и компютърни науки, Машинно инженерство, Електротехника, електроника и автоматика, Комуникационна и компютърна техника, Транспорт, корабоплаване и авиация и Общо инженерство. Специалностите, по които започва обучение от новата академична година са Земеделска техника и технологии, Машинно инженерство, Електроника, Технология и управление на транспорта, Индустриален мениджмънт и Компютърни науки. Сериозен интерес има и към дистанционната форма на обучение в специалност Бизнес мениджмънт.

 

Председателят на Общото събрание на Русенския университет – чл.-кор. проф. Христо Белоев заяви, че откриването на филиал във Видин не е самоцел, а резултат от задълбочени проучвания. Регионът има голям потенциал, който може да бъде развит – от една страна завършващите ученици, които тази година са около 700, от друга – младежите до 35 години, които нямат висше образование и не на последно място – чуждестранните студенти, които биха избрали Видин заради местоположението му на границата на България със Сърбия и Румъния.

Капацитетът на филиала е 600 студенти, като се очаква първи курс в различните специалности да започнат около 150 човека.

 

 



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов