Предприемачи, студенти и институции обсъждаха предприемаческата среда в Русе

Парите

28-03-2017, 09:35

Снимка:

Пресцентър Русенски университет

Автор:

Русе утре

Всичко от Автора

Още по Темата:

Отборът на Русенския университет на първо място в „Дните на роботиката“

Около 30 участници от различни институции, бизнес организации, студенти, предприемачи участваха в дискусията

Русенският университет бе организатор и домакин на „Градска среща за развитие на предприемаческата среда". Целта на събитието, реализирано съвместно с Министерството на икономиката, бе да се стимулира конструктивен диалог между институциите и предприемаческата общност, за да се откроят потенциални възможности за развитие на икономическата среда в Русе и региона. Около 30 участници от различни институции, бизнес организации, студенти, предприемачи участваха в дискусията.

Иванина Томова, представител от кабинета на Министъра на икономиката, в ролята на водещ на семинара представи резултатите за България от международно изследване Global Entreprenurship monitor (GEM) като открои някои тенденции в развитието на предприемаческата среда в нашата страна.

Втората част на събитието премина под формата на интерактивна сесия, в която участниците бяха разделени на работни групи за дискутиране на предложени от тях теми, като например: адекватни подходи за обучение по предприемачество, стимулираща данъчна система за стартиращ бизнес, улесняване на инвестиционните процеси и др. В резултат на активната работа и предложените идеи, бяха формулирани препоръки за приоритетни мерки и краткосрочни цели, които ресорните държавни органи (министерства, агенции) биха могли да развият, за да допринесат за създаването на благоприятни условия за стартиращ бизнес и стимулиране на местната икономика.

Факултет „Бизнес и мениджмънт” (ФБМ), като своеобразен домакин на семинара, вече повече от 16 години има опит в обучението и подпомагането на предприемачеството сред младите хора на Русе и региона. Стимул за това е и дадената позитивна оценка на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD) през 2014 г. и представянето на университета в конференция на Европейската комисия в Брюксел през месец май 2016 г. В бакалавърските програми на ФБМ широко е застъпена темата за създаване и управление на малък бизнес, а магистърската програма „Предприемачество и иновации” се радва на сериозен интерес вече 9 години.

Съществуващият Център за подпомагане на предприемачеството в университета подпомага установяването на пряка връзка между студенти и вече действащи предприемачи и бизнес структури, като  им предоставя експертна помощ, консултации, менторство и участие в тематични инициативи по национални и международни проекти.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов