Децата на Русе в надпревара за поредната титла "Най-четящ град на България"

Новините

26-12-2016, 16:13

Снимка:

Пресцентър Община Русе

Автор:

Русе утре

Всичко от Автора

Още по Темата:

Рождественско послание на Русенския митрополит Наум

Победителите в кампанията за 2016 г. ще станат ясни на 22 януари

В началото на 2017 г. предстои големият финал на  кампанията „Забавното четене“. Близо 12 000 книги са прочели децата,  включили се в шестото издание на инициативата на сайта Az-deteto.bg. Приза за най-четящ град тази година си оспорват пет населени места – Русе, Самоков, Своге, Видин и Ботевград. Това показват предварителните резултати от статистиката в националната надпревара на кампанията.

Децата на Русе спечелиха приза за „Най-четящ град“ през 2015 г. за трети път от началото на „Забавното четене“. Градът победител ще бъде избран въз основа на най-много прочетени книги за 2016 г. в съотношение към регистрираните в електронния дневник на Az-deteto.bg и броя на децата в населеното място. На този етап разликите между първите градове са достатъчно малки и всеки от тях има шанс да спечели наградата.

Победителите в кампанията за 2016 г. ще станат ясни на 22 януари (неделя) 2017 г., когато на специално събитие в литературен клуб „Перото“ ще бъдат връчени призове в категориите – „Най-четящо дете“, „Най-четящо училище“, „Най-четящ град“, „Най-активен читател“ (за детето, прочело най-много книги от самото начало на проекта) и „Най-млад читател“ (за дете от 1 клас, което е прочело най-много книги от всички първокласници в цялата страна). За „Забавното четене“: „Забавното четене” е кампания в полза на обществото, инициирана от българския детски портал Az-deteto.bg и Столична библиотека.

Инициативата е с национално покритие и се провежда за пръв път през 2011 г., като основната цел е да се насърчи детското четене във ваканциите и почивните дни. Освен разпространението на книги, материали и информация посредством мрежа от библиотеки и читалища, всяка година екип на Az-deteto.bg посещава по няколко български града, като организира културни мероприятия на място с деца, заедно с представители на общините, заинтересованите страни и културни дейци. Досега над 60 детски автори, културни дейци и представители на регионалните инспекторати по образованието и общините са приели титлата "посланик на детското четене" и са поели отговорната задача да разпространяват тази добра кауза.

От старта на кампанията през 2011 г. досега, участие в нея са взели 14 500 деца. Кампанията „Забавното четене” се провежда с институционалното партньорство на Министерство на образованието и науката, Българска библиотечно-информационна асоциация, Фондация „Глобални библиотеки – България“, UNICEF, издателствата „Ентусиаст“, издателска къща „Хермес“, „Жанет 45“, „Инфодар“, ПАН и др. Проектът е съфинансиран от Столична програма „Култура“ на Столична община за 2016 г.

 



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов