Международният фестивал „Мартенски музикални дни” със силна селекция от български и чуждестранни музиканти от 14 страни

Мисия

15-12-2016, 14:04

Снимка:

Пресцентър Община Русе

Автор:

Русе утре

Всичко от Автора

Още по Темата:

10 години специалност Ерготерапия в Русенския университет

Общата рамка на предложения бюджет за 2017 е 350 000 лв

Програмата на Международния фестивал „Мартенски музикални дни”, който ще се проведе от 10 до 26 март 2017 г. в Русе, предлага силна селекция от български и международни артисти и състави от 14 страни на Европа и света, около 700 участника, 40 събития, дебюти, премиери, образователни проекти, майсторски класове и изложби. Днес тя бе одобрена от общинските съветници в Русе.

Атрактивната листа на участниците включва гостуващи артисти от класата на големия руски виолист и диригент Юри Башмет и ансамбъл „Московски солисти”, изключителния немски баритон Матиас Гьорне, солистичния екип на Chicago Jazz Philharmonic, забележителния Саксофонен квартет „Signum” заедно с уникалния литовски акордеонист Мартинас Левицкис, популярния чешки квартет „Clarinet Factory”, Софийска филхармония, прочутия майстор на старата италианска песенна традиция Марко Бисли с неговия старинен ансамбъл, световноизвестния китайски диригент Лио Куокман, както и любимците на българската публика – международно признатите русенци Светлин Русев, Евгени Божанов и Мариета Петкова, Минчо Минчев, Николай Минчев и др.

Русенската фестивална сцена е мощен стимул за развитието и промотирането на местните състави и артисти. Традиционно силно е участието им и в предстоящото издание на фестивала. Тук на първо място е продукцията на Държавна опера – Русе с българската премиера на едно от най-привлекателните заглавия в творчеството на Р. Щраус – „Кавалерът на розата” (дир. Н. Тодоров и режисьор световноизвестната българка Вера Немирова), премиера, която без съмнение ще се превърне в едно от събитията за музикалния живот на Русе и страната. Ключова е ролята и на останалите участници от Русе: Хор „Дунавски звуци“, хор „Проф. Васил Арнаудов“, както и третото „издание“ на Русенския фестивален оркестър с Емил Табаков, чиято блестяща концертна програма ще мотивира и привлече в Русе за трети пореден път различни поколения талантливи възпитаници на Русенското национално училище по изкуствата „Проф. В. Стоянов“ от цял свят.

Трето поредно издание през 2017 година ще има и атрактивната образователна серия за деца и младежи „Мартенски музикални дни Джуниър”, която ще привлече във фестивалните зали и пространства многобройна детска и младежка аудитория.

Нови идеи предвижда и 26-тото издание на Международната музикална академия „Проф. Саша Попов” за усъвършенстване на млади музиканти. През 2017 година академията ще предложи на десетките млади професионалисти забележителен международен екип от преподаватели, сред които артисти и педагози от класата на М. Минчев (цигулка), световноизвестната българска оперна певица Дарина Такова (сопран), музикантите от саксофонния квартет „Сигнум“ и М. Левицкис (акордеон), както и русенецът Е. Божанов (пиано).

Финансовият план за 57-мото издание на фестивала е разработен както на базата на договорените с участниците в програмата финансови условия, така и на базата на очакваното външно финансиране от страна на нашите институционални и корпоративни партньори, сред които Министерството на културата, Гьоте институт – София, Италианския културен институт, Фондация «Америка за България» и редица местни и национални дарители и спонсори, в т.ч. генералният спонсор на фестивала ОББ АД.

Общата рамка на предложения бюджет за 2017 е 350 000 лв. Приходната част на бюджета предвижда размер на общинската субсидия от 170 000 лв. и очаквани собствени приходи (от билети, спонсори, проекти и дарения) в размер на 180 000 лв. Видно от структурата на проектобюджета планираните външни приходи за 2017 достигат дял от 51,4% спрямо общата рамка на бюджета, при дял на общинската субсидия от 48,6%. Тези съотношения показват трайна през последните години тенденция и нарастваща способност на общината да привлича алтернативни на бюджета източници за издръжката на фестивалните дейности – резултат, който се дължи основно на високия стандарт и атрактивност на фестивалната програма.

Разходната част на бюджета е крайно икономично развита в рамките на планираните средства по приходната му част.

В заключение следва да обобщим, че имайки предвид високото артистично качество на фестивалната програма, предложеният бюджет е разработен балансирано, при реалистично планирана приходна част и разумно разчетена разходна част.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов