Избрани Новини
Правят българо- румънски туристически продукт
14-09-2016, 18:34
Снимка:Пресцентър Община Русе
Автор:Русе утре
Още по Темата:Проектът е на Асоциацията на дунавските общини „Дунав“
Интегриран туристически продукт, който да промоцира природното богатство на трансграничния регион Румъния-България, предстои да бъде разработен от български и румънски експерти. Логиката на новия проект на Асоциацията на дунавските общини „Дунав“ е предимно икономическа, каза Мария Цанкова, изпълнителен директор на Асоциацията, по време на пресконференция на тема: „Защитеното природно наследство на трансграничния регион във фокуса на туристическото предлагане“. Г-жа Цанкова подчерта, че на територията на региона съществуват множество природни обекти със защитен статут, които представляват интерес за любители и познавачи. Изключително важна е защитата на специфичните екосистеми и впечатляващото биоразнообразие.
Предстои разработването на варианти за туристически маршрут, което е резултат от извършването на предварително проучване в българската и румънската част на региона. По специално разработени критерии ще бъде оценен всеки един от обектите на природното наследство от гледна точка на туристическото предлагане. Уникалният ландшафт на река Дунав и съществуващите екосистеми, хабитати, защитени растителни и животински видове, обектите на защитеното природно богатство ще бъдат опорна точка на интегрирания туристически продукт. При изготвянето на стратегии за развитие и маркетинг ще бъдат планирани и необходимите инвестиции за развитие и социализация на значими и малко популярни природни обекти. Ще бъдат предвидени и мерки, които да допринесат за икономически растеж, създаване на нови работни места и подобряване качеството на жи¬вот. Затова е много важно активното участие на представители на администрациите на природните паркове и резерватите, бизнеса, природозащитници, неправителствени организации, местни власти и др., за да се постигне обществен консенсус за новия туристически продукт. Чрез него ще се постигне ръст на турис¬тическите посещения в парковете и ре¬зерватите, устойчиво на¬растване на туристическия поток и ръст на приходите от туризъм в рамките на трансграничния регион.
Пресконференцията бе организирана в рамките на проект „Разработване и промоциране на съв¬местен природо-туристически продукт: Маршрут „Защитено природно наследство на територията на трансграничния регион Румъния-България“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Програма Interreg V-A Румъния-България 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие (ЕФФР) и от държавните бюджети на Румъния и България.
Общата стойност на проекта е 754 518,55 евро. Той е с продължителност 24 месеца и трябва да приключи в началото на 2018 г. Партньори по проекта са Асоциация на дунавските общини „Дунав“ (България) и Фондация „Жива природа“ (Кълъраш, Румъния). Създаването на трансграничен туристически продукт и разработването на общи стратегии за устойчивото му развитие и промотиране на вътрешния и външния пазар ще допринесат за социално-икономическото развитие в региона