Избрани Новини
Археолози продължават да търсят находки край храма на Ванга
01-06-2016, 18:00
Снимка:bgpolitika.com
Автор:blagoevgradutre
Още по Темата:Излезе сборник за античния град Хераклея Синтика край Петрич
Излязоха нови хипотези около края на Хераклея Синтика
Зачестяват иманярските набези при Хераклея Синтика край Рупите
Община Петрич осигури 33 000 лева за разкопките
Екип от български археолози, ръководен от доц. Д-р Людмил Вагалински, ще продължи изследването на античния град Хераклея Синтика край храма на пророчицата Ванга. Те са на терен от първи юни и ще работят цял месец. Ще им помагат работници от съседните села.
„Финансирането за тази наша дейност е от община Петрич. С новото общинско ръководство намерихме общ език. Отпуснати са ни 33 000 лева. Всички открити находки се почистват в Националния археологически институт с музей към БАН, който ръководя. После се връщат в историческия музей в Петрич. Разкритите археологически обекти и експозицията на интересни артефакти водят до развитие на туризма в региона”, заяви доц. д-р Людмил Вагалински.
Екипът му ще продължи да разкрива откритата вече римска градска базилика – съдебна и търговска палата. Тя е от 3 век след Христа и е с височина 5 метра. Експертите ще изследват и комплекс от втората половина на 4 век преди новата ера. Възможно е обществената сграда да е била собственост на македонския управител по онова време.
„Тази постройка открихме миналата година, тя е от ранно-елинистическата епоха, с отлично запазени квадри. Проблемът е, че черен път минава през двата обекта и трябва община Петрич да направи алтернативен маршрут, за да можем да работим, без да пречим на местните хора”, обясни Вагалински. Той се надява, че ще бъдат отпуснати финансови средства и от министерството на културата, за да продължат дейността си на Хераклея Синтика.
Античният град Хераклея Синтика се намира само на 1 километър от църквата на Ванга, в подножието на изгасналия вулкан Кожух. Някога е бил населяван от тракийското племе синти, за което споменават няколко древногръцки историци. Основан е около 300 г. пр. Христа от древномакедонския владетел Касандър. Специалистите попаднали и на гробове от раннохристиянски погребения. Открита е оброчна плоча с лика на богинята на възмездието Немезида, както и на различно въоръжение – стрели, оловни тежести за прашка. В петричкия музей се съхранява и монета с лика на римския император Флавий Маркиан.