Добруджанци с куп награди от международeн турнир по шахмат

Проведен в румънския град Мангалия

На около 50 метра от брега на Черно море в съседния румънски град Мангалия от 29 юни до 5 юли 2015 г. за пореден път стана притегателно място за тези, които през свободното си време обичат да играят шахмат. В стартовия лист на двата открити турнира участниците  бяха  общо 45  от различни румънски общини и от град Добрич. Игра се  по швейцарска система в седем и единадесет кръга. Жребий и класиране се извършваше с компютър чрез специализирана програма от главния съдия и неуморим фен на шахмата - Андрей Фурка. В опена контролата за игра бе 90 минути плюс 30 секунди на ход на състезател до края на партията. Тук участвахме с двама състезатели. При малчуганите до 10 години с контрола за игра  по 60 минути до края на партията се състезаваше Ивелина Христова. Класирането бе общо и допълнително в първия турнир за момчета и момичета  по възрастови групи до 8 и 10 години и във втория турнир за юноши и девойки до 12,  14,  16 , 18 години, мъже, жени и ветерани.  Убедително лидер сред младежите в комплексното индивидуално класиране е  десет годишния Момчил Петков от гр. Добрич.  При текущ международен  рейтинг  1 576 той направи ниво на постижение  1906 и се очаква да добави  нови 76 точки към ФИДЕ рейтинга си през следващите месици.  Забележете, носителите на сребърен и бронзов медал са с осем години по – големи от него. Въпреки  значимите възрастови разлики   на купа ”Калатис”  и златен медал за 2015 г. са за притежателя на наградата за  най-прогресиращо развиващ се малък спортист на град Добрич. Съвсем близко до първото място за момичета се оказа и седемгодишната Ивелина  от гр. Добрич, която спечели сребърен медал и вече не печели награди за най - малък участник.  Защото през тази година  ще стане ученичка от първи клас. Поради недоглеждане и заради бързите си реакции тя допусна да направи невъзможен ход. Последва загуба от победителката, осемгодишната Емин Елис от гр. Мангалия. Но, в спорта е така,   радостта за един, често  е сълзи за друг. Радостен съм, че и самият аз, също успях да спечеля бронзов медал от общото класиране. Така колекцията от отличия на тримата представители на нашия град стана пълна.
От видяното останах с приятно впечатление, че в град Мангалия хората се отнасят много позитивно към заниманията на децата с шахмат от ранна възраст. Научих, че  тук всички деца  се запознават с  древната игра целогодишно  във всички детски градини.