Избрани Новини
Ралица Добрева одобри създаването на областен координационен механизъм
28-05-2015, 07:30
Снимка:Областна администрация - Плевен
Автор:Plevenutre.bg
Още по Темата:Ралица Добрева поздрави ПГ ПСТТ ”Георги Раковски” с честването на 55-годишен юбилей
Областният управител Ралица Добрева прие делегация от румънския град Калафат
Инициативата е на НПО „Надежда и домове за деца”
Областният управител на Област Плевен Ралица Добрева одобри създаването на областен координационен механизъм по деинституционалицазия в Плевен. Първото заседание бе председателствано от зам. областният управител Красимир Иванов. На него присъстваха представители на общинските администрации на територията на областта, както и представители на социални структури. Областният координационен механизъм представлява модел за ефективно сътрудничество и взаимодействие на регионалните, местните структури и гражданския сектор. Инициативата е на НПО „Надежда и домове за деца” и се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 – 2014“.
Боряна Климентова програмен координатор на „Надежда и домове за деца-клон България” представи накратко идеята, като обърна внимание на това, че при децата от 0-3 години изоставянето или извеждането им от семейството оказва най-пагубен ефект върху тяхната психика, емоционалност и личност. ОТ НПО работят с модела на областен координационен механизъм още от 2011 година с първите 8 институции в пилотните 8 области, съобщават от местната администарция.
Климентова поясни, че ОКМД цели да осигури една ефективна координация и взаимодействие на всички ангажирани структури при изпълнение на политиките за деинституционалицазия, която е и национална политика. Принципите, които са в основата на този инструмент е да се осигури най-добрият интерес на детето при взаимна информираност на партньорите и помощ, мултидисциплиннарен подход на областно ниво, гъвкавост при вземането на решения.
До момента в още 11 области в страната има създадени Областни координационни механизми. Инструментът е признат официално като добра практика от УНИЦЕФ.