Избрани Новини
70 случая на ало измами за 5 месеца
Тройно е увеличието, алармират от МВР
Почти тройно са се увеличили телефонните измами в област Стара Загора за първите пет месеца на 2015 г. в сравнение със същия период на 2014 г., съобщиха от пресцентъра на полицията. От януари до май тази година в областната дирекция на МВР в Стара Загора са регистрирани 70 случая на ало измами. В същия период на миналата година броят им е бил едва 25.
Сценарият е един от петте най-разпространени, по които се осъществяват телефонните измами, предупреждават още от полицията. Останалите са "спешна операция", "внасяне на гаранция", "печалба от томбола или телевизионна игра", "доставка на колет с пари от чужбина".
От полицията припомнят, че не бива да се забравя, че спешната медицинска помощ в България е безплатна. Няма държавно или частно медицинско заведение, което да получава легални разплащания за извършени медицински дейности "на ръка" и в извън работно време". Освен това гаранции по досъдебни и съдебни производства се определят само в рамките на съдебни заседания! МВР, Прокуратурата и Съда не събират пари за гаранции "на ръка". Всичко друго са корупционни практики и участието в тях е престъпление, предупреждават още от ОД на МВР в Стара Загора.
От там съветват хората да не предоставят парични средства на непознати лица, без да са обсъдили това с близки, роднини или в краен случай със съседи, да не изпълняват указанията на лицето, което им се обажда да бързат със събирането на исканата сума и да държат слушалката на телефона "отворена" - това е начин жертвата на телефонна измама да бъде контролирана. В такъв случай трябва да се обадят на близките си от друг телефонен апарат, ако не разполагат с такъв, да потърсят съдействие от съседи.
В случаите когато по телефона се иска изтегляне на пари от банка, банковите служители трябва да бъдат уведомени за какво са необходими парите - те са предупредени за основните схеми за измами и ще посъветват теглещият пари какво да прави.
От полицията са категорични, че не бива да се дават пари назаем или като капаро за доставка на стоки, без разписка и свидетели. На лицето, изпратено да вземе парите трябва да бъде поискан документ за самоличност и да му бъдат записани личните му данни. При поискване на документ измамниците обикновено се отказват.
Освен това е препоръчително да не се участва в никакви форми на игри и договорки, предполагащи закупуване на ваучери и диктуване на кодовете за активирането им на непознати лица, независимо за какви се представят. Не бива да се участва в никакви форми на улични игри, реакцията трябва да е любезен отказ и след отдалечаване на безопасно разстояние е добре да се позвъни на телефон 112.
"Приемайки да "получавате и пренасяте пратки с неустановено съдържание" е възможно да станете неволен съучастник в извършването на престъпления. Вероятността това да се случва е особено голяма, ако Ви изпратят да получите пратка от възрастен човек или от дете, и в последствие искат от Вас да оставите пратката до крайпътен билборд, табела и др., но никога да не я предадете лично на "работодателя". При такива случаи незабавно сигнализирайте полицията!", предупреждават още органите на реда.