Избрани Новини
Борисов в Брюксел: България ще има няколко източника на газ
20-03-2015, 16:28
Снимка:Министерски съвет
Автор:Bulgariautre.bg
Още по Темата:Инициатива за създаване на газов хъб в Югоизточна Европа (презентация)
2,2 млрд.евро + 140 млн. лв. и правим газов хъб край Варна
Газовият интерконектор с Гърция ще бъде готов към 2017 г.
Румъния „за” по-скорошното изграждане на интерконектор между България и Гърция
Започва строителството на нов интерконектор с Румъния
Интерконекторът България-Гърция, мисля, че ще успеем да го направим с европейски пари. Имам уверението на Шефчович и на всички колеги, че ще бъде финансиран от ЕК. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов пред журналисти в Брюксел, където се проведе заседанието на Европейския съвет.
От вчера „Булгартрансгаз” е завършил процедурата с Румъния и започва строителството на нов интерконектор, който ще може да подава газ и в двете посоки, при това в големи количества – над 30 млрд. куб. метра, съобщи още премиерът.
Министър-председателят подчерта, че темата за газовия хъб стои на масата на всички, включително на бюрото на председателя на комисията Жан-Клод Юнкер. „Оттук нататък ще се работи доста активно”, заяви премиерът. „Настояваме категорично и вече всички знаят, че това е възможно да се случи. Ще има няколко източници на газ”, добави Борисов. Той припомни, че до момента няма писмен документ за прекратяване на проекта „Южен поток”.
„Турски поток” не е така лесно да стане, както се говори. Докато един газов хъб – газът може да идва от Русия, може да идва от интерконектора от Гърция, азерски газ, от Румъния, от нашите находища в Черно море. Абсолютно е логично. И ако дойдат големи световни компании, които да инвестират в този хъб, като разширим Чиренското хранилище, имаме и много добра газопреносна система с нови компресори, които тези дни ще ги пускаме в експлоатация – България е едно добро място това да се направи”, каза премиерът.
„Намери се този тънък баланс между договорите, свързани с енергията – не само за газа, но и за другите енергоносители. Държавните договори ще се обявяват пред Европейската комисия, а между частните компании – до нивото на търговската тайна”, каза още премиерът. Той подчерта, че ще има контрол от страна на ЕК при запазване на търговската тайна в договорите.
„Има държави, които категорично бяха против, но в същото време и други, които казваме – как Жан-Клод Юнкер, например, ще отиде да преговаря по дадени теми, когато не знае същността на това какво са се договорили отделни страни”, отбеляза министър-председателят. Той изтъкна, че дори един проект да е изцяло частен, в края на краищата опира до тръбите и газовите магистрали в цяла Европа. „Балансът беше тънък и мисля, че ще се гледа държава по държава, когато има такъв проблем”, заяви още премиерът.
Попитан за проблемите в България около подобни договори, Борисов отбеляза: „България сама си беше виновна. Тези обществени поръчки, които проведоха по „Южен поток”, нямаше как да минат в Европа. Ако бяха проведени правилно и прозрачно, „Южен поток” нямаше да изпадне в такова състояние”, каза министър-председателят. Той подчерта, че страната ни е пример за борба с корупцията и желае да има прозрачност на договорите. „Затова ние подкрепяме с две ръце. Най-важният индикатор, който доказва това, е като видите при усвояването на европейските пари какъв е процентът на грешки. България е в първата десетка на малко грешки в обществените поръчки”, подчерта премиерът.
Министър-председателят отбеляза, че има предложение да участваме в инвестиционния фонд със средствата, които не сме усвоили. „Надявам се това предложение да се приеме добре, защото тези пари така или иначе ЕС ги е отделил за България. Това, че сме имали на два пъти правителства, при които са спирани всички фондове и са губени пари – не е виновен народът”, подчерта премиерът. „Имам конкретно предложение и се надявам г-н Юнкер, ако дойде за откриването на метрото, работим много в тази програма, през 2016 г. 1 милиард за саниране да гарантира ЕК на Българската банка за развитие. Това е възможност ББР да получи финансиране при 0% лихва, което е голяма помощ от комисията. Работим по няколко варианта и се надявам да са успешни”, заяви Борисов.
Министър-председателят коментира и въпроса за санкциите спрямо Русия. Той посочи, че всички са били обединени около мнението, че към момента санкциите трябва да продължат като гаранция, че Минският договор ще бъде спазен. Минският договор и направеното от канцлера Меркел и президента Оланд изигра огромна роля, която се измерва с хиляди човешки животи, посочи Борисов.
По думите му, въпреки загубите, които търпят и европейските страни, и особено България, санкциите ще продължат до момента, до който вече няма жертви и двете страни изпълнят клаузите на споразумението. „Това беше общото решение и се надяваме Руската федерация да го отчете и бързо да се прекрати този конфликт, за да може държавите да се върнат в нормалните си отношения, търговия, бизнес и всичко останало”, заяви Борисов.
На въпрос относно КТБ премиерът Борисов напомни, че месеци наред няма синдик. „Когато няма синдик в една банка, няма кой да управлява, няма кой да стопанисва. Квесторите изпратиха едно писмо, че не са извършени разпоредителни сделки, но в същото време всеки ден чуваме за нови собственици на имущество на КТБ. В същото време държавата в наше лице е изплатила над 3,5 млрд. на вложителите в КТБ, а се оказва, че държавата, която по тази причина би трябвало да се овъзмездява първа от собствеността на КТБ, изобщо е заобиколена”, каза Борисов. По думите му, много бързо трябва да се определят синдици и те веднага да влязат и да кажат дали някой е пипал собствеността през тези месеци, а прокуратурата да намери виновниците.
„Не е късно, защото месеци наред ние очаквахме процедурата с поставянето на синдици да стане факт. Спомняте си разговора с г-н Миков, който каза – да, но и по това действащо законодателство би могло да сложите синдици. Ние веднага го направихме и още същия следобед съдът обяви, че не може да ги назначи. С една дума – ние трябваше да изчакаме този процес, за да не ни обвинят в тенденциозност. В същото време не може вече да чакаме и да гледаме как собствеността ще я разпределят по друг начин, незаконно. Затова мисля до края на следващата седмица, ако днес обнародват закона, вече да има синдици и въпросите да са към синдиците”, каза министър-председателят.
В отговор на журналистически въпрос Борисов отбеляза, че право на опозицията да иска вот на недоверие. „Явно е, че сега няма критична маса”, коментира министър-председателят. Той напомни, че за Коледа бяха дадени 50 млн. лв. за българските пенсионери, а за Великден ще бъдат дадени още 50 млн. лв. „Всички европейски фондове, спрени по тяхно време, сега работят, милиарди се дават в държавата”, добави Борисов. Той изтъкна, че още в началото на януари е бил разплатен 1 млрд. към зърнопроизводителите. „Няма как да не се отчете стабилността, която има в държавата”, добави премиерът.