Експозиция „История на Бургас” отваря врати в музея на Никулден

Повече от тридесет години бургаската общественост и Бургаският музей полагат усилия за създаването на експозиция, в която с информация и визуално да бъде представена историята на Бургас от най-древни времена до наши дни.

Благодарение на усилията на РИМ – Бургас, тази идея вече е факт. На 06.12.2014г., Никулден, в 10:30 ч., в Историческия музей на ул. „Лермонтов” 31, официално ще бъде открита експозицията „История на Бургас”.
В тази класическа музейна експозиция чрез предмети, снимки, текстове и възстановка на интериор, всички бургазлии и гости на града ще могат да разберат откъде води началото си съвременния град Бургас. Експозицията представя артефакти и информация за над 10 археологически обекта на територията на Бургас от Праисторията до средните векове, включително и най-новите находки от прочутите още от древността градове Акве Калиде и Порос, които днес се намират в бургаските квартали „Ветрен” и „Крайморие”. За първи път пред обществеността са показани златни, сребърни и бронзови монети от проучванията, оловни печати, накити, керамика и други находки от археологическите проучвания.
От епохата на Османското владичество и Възраждането са представени най-ранните административни документи, свързани с историята на Бургас – данъчни регистри и описи, в които се говори за селището Пиргос, лични печати на бургаски търговци, снимки и документи от ХІХ в.
Особено внимание е обърнато на Руско-турските войни и Преображенското въстание и ролята на Бургас като революционен център, в който се е осъществявала подготовката за въстанието.
Много информация и експонати са представени по една друга знакова за Бургас тема – 24-ти Черноморски полк на Н.В. Царица Елеонора, който взема участие в редица ключови сражения през Балканските и Първата световна война.
Представена е изключително богата колекция от оръжия, илюстриращи въоръжението през ХІХ и ХХ в., от Възраждането до Втората световна война. За пръв път се представят знакови оръжия – ювелирно изработени шишанета и ятагани с обкови и художествена гравировка, пищови, револвери, пушки „Кринка”, „Маузер”, „Манлихер”, както и емблематичните за Втората световна война немски автомат „Шмайзер”, съветски картечен пистолет „Шпагин”, немска картечница „MG 32”.
В оръжейната колекция са намерили място и тематична сбирка от офицерски български, руски и турски саби с ювелирно изработена гравировка и надписи, характерни за епохата.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов