Европарите за "Хемус" минават през Русе

Бизнесът иска промяна на трасето на магистралаъа

Държавата да преразгледа транспортната си стратегия, настоява бизнесът. Магистралният пръстен София-Бургас-Варна-София е планиран през 70-те години. Затова инфраструктурни обекти не отговарят на съвременната икономическа логика и геополитика.

Това заяви председателят на Българския форум за транспортна инфраструктура проф. Николай Михайлов, цитиран от frognews.bg.

За да се построи със средства от Брюксел, трябва да се промени маршрутът на магистрала "Хемус", стана ясно от изнесения доклад на главния архитект на София Петър Диков, съобщава "Стандарт". "За да придобие регионално и европейско значение, "Хемус" трябва да бъде разделена на две отсечки София-Русе и Русе-Варна", заяви той. Така част от трасето може да бъде изградено с еврофинансиране, предвидено за свързване на две европейски столици (София и Букурещ).

Откриват се и възможности за публично-частно партньорство, коментира бившият транспортен министър Петър Мутафчиев. В момента държавата търси заем за изграждане на 240 км от магистрала "Хемус", обяви часове по-рано регионалният министър Лиляна Павлова. Очаква се отсечката от разклона за Плевен до Шумен да излезе около 500 млн. евро.

Приоритетен за изграждане задължително трябва да е и пътят София-Калотина, който е част от транспортното направление Анкара-Виена, обясни арх. Диков. Сред най-важните трасета е и пътят Лом-Солун, допълни той.

Нужен е внимателен анализ на ползите и разходите за строителство и поддръжка на обектите, особено при ограничения държавен ресурс, обясни Михайлов. Затова и от бранша настояват за преразглеждане на транспортната ни стратегия в светлината на променените европейски коридори. Вместо 5 коридора, които преминаваха през страната ни, новите европейски транспортни направления ни заобикалят. И едва две от тях преминават през България, обясниха експертите.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов