Владислав Горанов: С актуализацията на бюджета узаконяваме сметката на предишното правителство

Над 1 млрд. и 60 млн., лв. по-малко са приходите от предвидените от министър Петър Чобанов

Можеше да не внесем актуализация, тогава държавата щеше да спре да плаща. Сега узаконяваме сметката, но не на новото правителство. Свръх дефицитът не е виждането ни за фискалната позиция, неизпълнението на приходите също, но сме длъжни да узаконим случващото се през изминалата една година. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов при обсъждането на промените в Закона за държавния бюджет във Временната комисия по бюджет и финанси, предаде „Фокус”.

Горанов разясни, че в актуализацията са предложени стъпки за намаляване на разходите там, където е възможно, решаване на най-неотложните проблеми в отделни системи и текстове, свързани с преодоляване на неблагополучията в банковата система от лятото. „Необходимо е осигуряването на нужното финансиране, така че държавата да гарантира, че в началото на декември всеки български гражданин, който е бил вложител в КТБ, ще си получи достъп до средствата”, заяви Горанов.

Министърът  подчерта, че има и текстове, които поправят някои несъвършенства на действащото законодателство и гарантират, че достъпът до средствата на вложителите в КТБ ще бъде гарантиран и те максимално бързо ще си получат средствата. Горанов заяви, че бюджетът за 2015 г. ще бъде с дефицит под или равен на 3 на сто от БВП.

Най-голямото неблагополучие по отношение на бюджета за 2014 г. очаквано идва от твърде оптимистично планираната приходна част на бюджета, коментира министър Владислав Горанов . „Тя можеше да се изпълни, но това изискваше сериозни усилия, което не се състоя. Резултат е над 1 млрд. и 60 млн., лв. по-малко приходи, отколкото министър Чобанов беше предложил. Не можаха да се овладеят и проблемите в здравеопазването. Прие се Закон за МВР, финансово необезпечен, който разду разходите в системата на МВР”, заяви Горанов.

Той посочи, че обикновено вносителят трябва да защитава законопроекта, който внася, но на него му е трудно, защото не отразява нито едно от вижданията му за начина, по който трябва да се управляват публичните финанси. „Този законопроект го внасяме само за да отразим виждането си как трябва да се прави политика-честно, консервативно и пазейки, държавата като коректен платец. Ако нямахме идея, че натрупаните проблеми в отделните системи трябва да бъдат решени и финансирани, нямаше да внесем такава актуализация”, посочи Горанов.
„Чува се от различни страни да свалим дефицита под 3 %, да свием разходите-да и ние го искаме и ще го направим, но сега държавата трябва да бъде коректен платец”, каза още Владислав Горанов.



Снимка на Деня

За честта на Варна! (видео)