Избрани Новини
ЕК може да накаже България и Сърбия заради „Южен поток”
17-09-2014, 16:37
Автор:Георги Павлов
Още по Темата:Министерството предупреждава: „Голяма е възможността от газова криза”
"Газпром" внесе 100 милиона евро в "Южен поток"
Правим разходи за „Южен поток”, а не знаем какво ще спечелим от него
Разсекретиха документите по "Южен поток"
Бюрото по труда търси инженер за "Южен поток" - заплата 4000 лв.
Предупреждението дойде от говорителят на европейския комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер, Марлене Холцнер (обновена)
Европейската комисия призова България да спре изграждането на газопровода "Южен поток", тъй като може да предприеме наказателни мерки срещу София и Белград. Това каза на пресконференция говорителят на европейския комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер, Марлене Холцнер, отговаряйки на въпрос относно плановете на сръбските власти около изграждането на газопровода, съобщава БГНЕС.
"България е част от ЕС и затова започнахме наказателна процедура заради "Южен поток". Ние призовахме София да уважава всички правила, свързани с обществените поръчки. След това поискахме да ни бъде потвърдено, че правилата се спазват. Съгласно започнатата процедура призоваваме България да спре изграждането. Процедурата продължава", заяви Холцнер.
Тя добави, че за държавите извън ЕС няма такива механизми, но ако работата започне, тогава този въпрос може да се обсъди пред енергийната общност, която разполага със свои собствени инструменти. "С оглед на това, че Сърбия не е член на ЕС, страната не е задължена да следва правилата на съюза за вътрешния пазар. Не можем да поставим въпроса пред Европейския съд. Дали има неспазване на правилата в енергетиката, ще стане ясно на по-късен етап, когато газопроводът бъде пуснат в експлоатация", допълни говорителката.
Петер Стано, говорител на еврокомисаря по разширяването на ЕС Щефан Фюле, поясни в отговор на въпрос дали ЕС не се насочва към замразяване на преговорите за членство на Сърбия, че преговорите са разделени на тематични глави. Докато вътрешното законодателство на преговарящата държава не бъде изцяло съобразено със законодателството на ЕС, преговорните глави не могат да бъдат приключени и самите преговори за членство не могат да бъдат завършени, допълни говорителят, допълни БТА