Изложба показва природните красоти на България и Европа

Целта е реална защита на важните зони и местообитания

Изложбата „Натура 2000 - най-доброто от природата на България и Европа”, организирана от Българска Фондация Биоразнообразие показва красотата на защитените зони и призовава за реалната им защита.  Тя  се открива днес и ще остане в Бургас до 16 септември.

 „Голяма част от защитените зони все още са необявени, а други са защитени само „на хартия” и не е ясно кой е отговорен за решаване на проблемите в тях. Ефективното управление на Натура 2000 местата изисква публикуване в „Държавен вестник” на заповедта за защитената зона с ясни и адекватни режими и зониране, разработване на план  за управление и създаване на органи за управление”, казват природозащитниците.

Изложбата в Бургас ще представи 20 платна от различни защитени зони в България и Европа, които са инсталирани  на открито на стената между Културен център „Морско казино“ и „Охлюва“.

„Това е опит да се покаже Европейската екологична мрежа Натура 2000 в нейната същност – спиращи дъха гледки, впечатляващи скални образувания и езера, красиви и интересни растения и животни.“ – споделят организаторите. В изложбата присъстват и едни от най-чувствителните местности, обект на застрояване и нездрав инвестиционен интерес, предизвикали неведнъж общественото внимание и масови протести - Иракли, Кара дере, Камчийски пясъци, Пирин, Странджа и др. Не са спестени и опасностите, които продължават и до днес да застрашават защитените зони и видове в България - бракониерство, застрояване, нерегламентиран лов и др. Изложбата представя и потенциала на Натура 2000 местата за развитие на регионите и осигуряване на ползи за местната общност. Включени са и някои добри примери от Гърция (Национален парк „Керкини”) и Финландия, които показват как правилното управление на защитената природа може да носи значителни приходи от еко и фототуризъм, наблюдение на птици и др. „Натура 2000 – най-доброто от България и Европа” задава въпроси, прави равносметка на направеното до момента в защита на природата, разкрива действието или бездействието на институциите и призовава към обществена подкрепа, за да се запази това изключително природно наследство. Българска Фондация Биоразнообразие благодари на авторите, които предоставиха безвъзмездно своите снимки: Александър Иванов, Богдан Боев, Никол Недевска, Петко Цветков и Стефан Аврамов.

Изложбата е организирана в партньорство със CEEWEB (Central and East European Web for Enhancement of Biodiversity) с финансовата подкрепа на Европейската комисия. До този момент е била представена в София и на фестивал Беглика в Западните Родопи.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов