Избрани Новини
Черният бъз - новият еликсир
24-08-2014, 09:17
Автор:Starazagorautre
Още по Темата:Мистерията Еньовден и мощта на билките
Какво не знаете за джинджифила
Празник на билките и минералната вода край Стара Загора
Напитките, които гарантират вечна младост (снимки)
Розовата долина направи България световен лидер
Розопроизводители настояват за мерки за опазване качеството на лавандуловото масло
Първи фестивал на лавандулата ще се проведе утре в Чирпанско село
Твърдят, че създава имунитет срещу рак
Черен бъз или свирчовина е дървовиден вид бъз с черни плодове. Нарича се свирчовина, защото клоните му имат мека сърцевина и след изваждането ѝ стават за свирки. Още е наричан бъзуняк, драмбъз, селешник, мимер. Разпространен е край населени места, из храсталаци и гори. На практика го има навсякъде в България.
От билката се използват корените за отвара, плодовете за настойка, листата за отвара и външно, цветовете за запарка. Но е много важно да се знае кое кога се бере, за да бъдат лечебните свойства запазени и най-активни като вещества.
Народният лечител Петър димков нарича черния бъз най-силната билка, чудодейно растение. Специалният му интерес към плода на това лечебно растение се появява след една случка. “Бях излязъл на екскурзия към Своге и изведнъж се натъкнах на една невестулка, която се бореше с пепелянка. Отровната змия се стремеше да захапе невестулката, тя пък се присягаше да захапе змията. Надмощие имаше змията – тя клъвна невестулката. Помислих си, че борбата е завършила. Невестулката бързо се шмугна в храстите, видях я как обели с острите си зъби кората от един бъз и схруска малко от нея. Минута след това отново се върна и се вкопчи в змията. И не я остави, докато не я прегриза и умъртви. Оттогава е и моят интерес към черния бъз. Това е едно чудно растение. Добитъкът, който пасе по склоновете, яде на есен черните зърна на бъза така, както човек яде баклава. А веднъж наблюдавах какво правят лястовиците, преди да отлетят на юг: няколко дни наред лакомо кълват зърната на бъза – само тях, и се зареждат със сили да прелетят огромното разстояние.”
Какво съдържа плодът на черния бъз?
Голямо количество витамини С, В и Е. Наричат ги природните антиоксиданти. Голямо количество полифеноли и минерали. Още и толкова важните омега 3 полиненаситени мастни киселини. Те са необикновено полезни за сърцето, мозъка и практически за всички системи на нашия организъм. Това е така, защото тези вещества помагат за овладяване на възпалителните процеси и така стават преграда пред сериозните заболявания и увреждания – артрит, диабет, сърдечно-съдови болести, Алцхаймер и много други. Тези мастни киселини са жизненоважни структурни елементи на клетките и са необходими за: поддържане на хормоналния баланс, развитие и функциониране на мозъка и нервната система, имунитет, здрава кожа,коса и нокти, предпазване от мигрена и бъбречни заболявания, енергия, забавят атеросклерозата, контролиране на възпалителните процеси, контролиране нивата на холестерола в кръвта и мазнините в тялото.
Кога се бере плодът на черния бъз?
Най-активната част на растението е най-полезна и със запазени лечебни свойства, ако се бере през август и септември. Плодът трябва да е добре узрял и на цвят черен, а на консистенция - вече омекнал. Не бива да се събират залани и недобре узрели зърна, защото са отровни.
Какво се прави с плод от черен бъз?
Единият вариант е зърната да се изсушат. Приемането на 5-10 изсушени плодчета дневно запазват силна имунната система през цялата зима. От изсушените зърна може да се прави и чай. От вечерта се накисват 15-20 изсушени зрънца с малко вода, а на следващата сутрин този коктейл се прецежда и изпива на гладно.
Другата е рецепта е за сладко от черен бъз. Плодовете не се мият, нареждат се в големи буркани, като се поставя ред бъз, ред захар, докато стъклените съдове се напълнят. Последният слой трябва да бъде от захар и да е дебел. Бурканите се покриват с марля, за да може да "диша". Трябва да се съхраняват на тъмно и да се прецедят след 40 дни.
Последните няколко дни съдържанието трябва да се бърка с дървена лъжица, за да се разтвори добре захарта. Може да се направят 2, 3 или 4 буркани, за да има до другата година. От сместа се приема по една чаена лъжичка рано сутрин на гладно, 10 минути преди закуска.
Черният бъз и ракът!
Последните предварителни изследвания доказват, че заради силното имуностимулиращо и модулиращо действие, черният бъз има и антитуморно действие. В медицината все по-често употребяват лечебното растение в помощ на онкоболни. Макар да не е доказано на 100%, все пак видно билката получава все по-голяма популярност.
В аптеките също интересът към употребата му се засилва, разказват фармацевти. Предлага се като хранителна добавка под формата на детски сиропи, пюрета и сиропи за възрастни.