Бившите смъртни врагове Кела и Очите станаха първи авери!

Кела често може да бъде видян в едно от култовите поморийски заведения – “Атриум”. Там е засичан в компанията на бившия си смъртен враг Митьо Очите

Досъдебното производство за убийството на месарския бизнесмен Димитър Стаматов – Мастара вече не се води в Бургас, а цялата документация по случая е изискана от Националната следствена служба. Това се е случило по настояване на Бургаската окръжна прокуратура, съобщи в. „ШОУ“
Не е особено ясно какви доводи са изтъкнали държавните обвинители от морския град при искането си да прехвърлят разследването на убийството на Мастара на колегите си от Националната следствена служба – дали са посочили някакви съображения за сигурност, или са пожелали да стопират опити за евентуално въздействие.
В момента разследването се води срещу двама обвиняеми – Пламен Дишков-Кела и Тодор Неделчев-Недьо. И двамата имаха постановени присъди – съответно 20 и 16 г., но те бяха отменени от ВКС. Досъдебното производство е на финала си – събраните доказателства вече са предявени пред близките на загиналия Димитър Стаматов и пред обвиняемите. Въпреки че разследването се води от НСлС, подсъдността се запазва. След предявяването на доказателствата папките ще бъдат върнати в Окръжна прокуратура-
Бургас за изготвяне на обвинителен акт. Процесът се очаква да започне през есента.
В момента Кела и Неделчев са на свобода. Всички в морския град са изумени как се случи така, че обреченият (както доскоро се смяташе) Дишков се измъкна без проблеми от кауша и сега купонясва „на чист въздух”. Много често той може да бъде видян в едно от култовите поморийски заведения – “Атриум”. Там е засичан в компанията на бившия си смъртен враг Митьо Очите или сред свои приближени от боксовите среди. Кела демонстрира отлично настроение и планира новите си бизнес начинания.
Как се случи така, че 20-годишната присъда на Дишков бе осуетена и той най-спокойно напусна затворническата килия?
Сред неговото обкръжение, което е наясно с начина, по който той е процедирал, се мълви, че сагата, която започна със залавянето на Дишков в Португалия, е била с предизвестен край. „Кела сам предизвика ареста си в Португалия“, заявяват категорично неговите хора. Според тях той е планирал внимателно цялата операция, която е трябвало да доведе до пълното му оневиняване. Под сурдинка те разказват, че бившият представител на СИК за Южното Черноморие е наел за консултант мастит руски адвокат. Братушката бил натрупал огромен опит с клиенти от ъндърграунда, като е измъквал от „батака“ множество „играчи”, за които се твърди, че са свързани с мафията в Москва. Негови клиенти са били дори чеченски бандити, изнасяли оръжие и дрога за Западна Европа. Въпросният адвокат бил горещо препоръчан на Дишков от френски контрабандист. Той уредил и рандевуто между двамата, което се осъществило в пристанищния град Марсилия.
Юристът му обещал, че ще изготви план за измъкването му от ръцете на правосъдието. След месец схемата вече била готова и била връчена на Кела. По време на разговора Дишков разкрил пред руския адвокат, че целта му е да се завърне в България, където да легализира бизнеса си и да се измъкне от правосъдието. Той обяснил, че има 20-годишна присъда, която била издадена задочно през 2007 година. Макар че консултацията му излязла доста солено – според запознати той платил на топадвоката тлъст хонорар от 1 милион евро, Кела не съжалил за солидната сума, с която се разделил.
След като стъпва на родна земя в началото на 2012 година, Дишков се заема да ангажира огромен екип от BG юристи – над 40 специалисти, които започват да работят денонощно за неговата кауза. Той наема големи офиси в София и Бургас, които предлагат всякакви екстри на адвокатите. На екипа обещава и космически хонорари, ако нещата бъдат доведени до успешен край. Според вътрешни данни договорената премия била в размер на 5 милиона лева за целия екип, който би трябвало да си я разпредели според заслугите. След това Дишков се заел и с реализацията на целия проект. А адвокатите, стимулирани от огромната сума, се захващат здраво за работата и я довеждат до положителен за клиента си край.
Анализът, който нашенските юристи правят на случая, е много точен и благодарение на него те успяват да отменят първата присъда на Дишков, издадена задочно. Той получи 20 години затвор, след като беше признат за виновен като поръчител на убийството на бургаския месарски бос Димитър Стаматов-Мастара. Кела депозира молба делото да се върне в досъдебно производство. В жалбата си той твърди, че не е знаел, че срещу него се е водело дело и не е бил запознат с присъдата. Отделно бившият сикаджия твърди, че не се е укривал никога от Интерпол и органите на реда и винаги е ползвал личния си паспорт. ВКС прие неговите мотиви и върна делото в досъдебно производство.
Кела обаче остана в ареста с мярка “задържане под стража”. Тогава започна и акцията по изваждането му оттам. Оказа се, че той има тежко заболяване – коксартроза, което налага оперативно лечение в чужбина. Бургаският съд обаче на няколко пъти отхвърля исканията на защитата за промяна на мярката за неотклонение.
Войната беше жестока
Адвокатката, която представяше в съда Кела – Пенка Мутафчиева, беше непреклонна и продължи битката докрай. Стигна се до няколко експертизи и дори до отвод на съдията по делото Захарин Захариев. Междувременно в затвора в Бургас изригна чутовен скандал отново заради Дишков. При направена проверка в неговата килия бяха намерени няколко лаптопа, таблети, мобилни телефони, скъпи маркови питиета и други екстри. Заради скандала хвръкна главата на тогавашния шеф на пандиза Деян Костов. Стигна се и до куриоза, въпреки обявените конкурси, да няма желаещи да заемат поста директор на този затвор.
В това време – през лятото на 2013 г., защитата на Кела му издейства да бъде опериран в София. Веднага след това адвокатите продължиха да действат и отново подадоха молба. В отговор съдът реши Дишков да започне да провежда възстановителни процедури. Мястото обаче се оказа изключително интересно. ВИП затворникът предпочете да повери лечението си на квалифицирания екип на суперлуксозния петзвезден грандхотел “Поморие”. Там Дишков ежедневно бе на специални процедури в СПА-центъра и в рехабилитационния блок. Вечер пък с патерици посещаваше ресторанта и приемаше гости. А клиентите на хотела – предимно чужди граждани, ставали свидетели не само на странни, но и на доста срамни гледки. Примерно, как ВИП пандизчията купонясват с кеф в компанията на Митьо Очите и няколко лъскави дами, а край тях виси униформената охрана от затвора. По закон те трябва да пазят Кела денонощно – дори и по време на процедурите. Според свидетели Очите и Кела често предлагали на момчетата, които бдели за тяхната сигурност, да ги почерпят, но винаги срещали отказ от тяхна страна.
По времето, в което Пламен Дишков се весели и цери в хотела, неговите адвокати не спират да работят и да мислят какви юридически хватки да приложат. Усилията, които полагат, са успешни и в крайна сметка той излиза на свобода през октомври миналата година. Като причина за решението си съдебният състав посочва някои пропуски, допуснати от страна на прокуратурата при повдигнатото срещу Кела обвинение. Отделно като мотив е посочено и здравословното му състояние.
На 22 октомври пък Бургаският окръжен съд отново върна делото срещу него на фаза досъдебно производство. Адвокатите му за пореден път намериха пролука в обвинението, което не било отправено по необходимия законов начин. Така сагата продължи.
Междувременно чрез нов, много умел ход неговите защитници подготвиха следващите събития. Един от осъдените на затвор за убийството на Мастара – Тодор Неделчев-Недьо, неочаквано подаде молба за отмяна на своята присъда. Той беше получил 16 години затвор като помагач при убийството на Мастара. Това негово действие стана причина съдия Събчо Събев да прекрати делото срещу Кела. Според неговото тълкувание първо трябва да се произнесе ВКС и след това да се реши какво ще стане с обвинението срещу Дишков. Смята се, че именно защитата на Кела е “посъветвала” Недьо да постъпи по този начин.
Сега делото отново е в началната си точка, а силният човек на СИК за Източна България през 90-те години е на свобода. Междувременно Дишков внесе и жалба срещу двама служители на МВР. Става въпрос за Росен Йорданов и Ралица Георгиева. Според него те са му нанесли обида и клевета. Това е станало през 2003 г. при разпит на обвиняемия Бойко Стоянов на детектора на лъжата. Според жалбата на Кела при разпита двамата са манипулирали Стоянов и са му задавали подвеждащи въпроси. Отделно те са клеветили пред него Кела и са му внушавали, че именно той е поръчителят. По-късно Стоянов беше осъден като физическия извършител на убийството. Заради това Кела заведе иск срещу двамата служители.
Така сагата около делото срещу Пламен Дишков-Кела е пред приключване. Според приближени до него хора, досега той е платил 8 милиона лева за свободата си.
Разходите са по различни пера, но най-много са дадени като премии и хонорари на неговия огромен екип от адвокати. Щастлива развръзка или просто история с предизвестен край – факт е, че неговите защитници си заслужиха парите – те свършиха уникална работа по изключително професионален начин. На другия полюс е обвинението…/ БЛИЦ



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов