Избрани Новини
Образувано е досъдебно производство във връзка с наводнението в Мизия
04-08-2014, 14:05
Снимка:Боян Пищиков
Автор:Христина Рибарска
Още по Темата:Ще поискаме помощ от ЕК заради Мизия
Воден апокалипсис в Мизия: Част 2 (Галерия)
Да помогнем на Мизия! SMS на номер 1466
През последните си 24 часа това правителство да работи с мисъл за Мизия
За причиняване на смърт по недпредпазливост
Образувано е досъдебно производство във връзка с наводнението в Мизия. То е за причиняване на смърт по недпредпазливост, съобщи БНТ.
Вече е започнала проверка на язовирите. Те ще се проверяват и от разследващи.
След оттеглянето на водата от залетите места и след проверка, която разследващите ще направят, прокуратурата ще прецени дали има действие или бездействие на длъжностни лица за да образува досъдебни производства.
Няма „аварирали“ язовири около град Мизия и няма неконтролирано изпускане на язовири.
Хората в Мизия обаче са убедени, че трагедията в града е причинена от човешка грешка и неконтролирано изпускане на язовирите.
В разгара на бедствието, само за половин час, водата достигнала два метра дълбочина, разказват пострадали.
В Мизия смятат, че властите трябва да намерят виновните и някой трябва да поеме отговорност за съсипването на града. Надяват се също държавата и общината да помогнат поне на хората, чиито къщи са били отнесени от стихията.
Кметът на Мизия д-р Виолин Крушовенски също обвинява язовирите за трагедията. По думите му водата, която заля града, „категорично не може да бъде само от дъждове“. Приливната вълна със сигурност е дошла от преливането на язовир. Вместо буфер, тези язовири станаха за нас бомба, каза Крушовенски пред БНР.
Кметът отчете, че е осигурена храна, вода и светлина за евакуираните жители. Около 300 души са настанени в общински сгради. Останалите са потърсили подслон при близки роднини в съседни села.
„Няколко пъти, преди наводнението, сме канили хората да напуснат къщите си, но много от тях отказаха да го направят. Ние нямаме инструмент да ги принудим. Няма как да изясним в този ужас колко къщи са паднали – никой не е броил къщите. Те тепърва ще рухват. Ние гледахме да спасим хората. Някои от хората няма да имат къщи. Няма как да им осигурим жилища. Няма и как да живеят на палатки. Допускам да живеят във фургони, макар и временен вариант, но спасителен“, каза Крушовенски.