Избрани Новини
Тежката равносметка за годината на „Орешарски“
24-07-2014, 09:51
Автор:Bulgariautre.bg
Още по Темата:Борисов: Толкова закъсняла оставка, че не можах да й се зарадвам!
Най- после! Кабинетът "Орешарски" подаде оставка
И светът не е безразличен към оставката на българското правителство
Гласуват оставката на Орешарски, на фона на силни ръкопляскания
Протести, скандали, трудно работещ парламент ....
Парламентът обсъжда оставката на правителството на Пламен Орешарски и предстои да я гласува. На 5 август президентът Росен Плевнелиев трябва да разпусне Народното събрание и да назначи служебно правителство.
Правителството на Орешарски управлява 421 дни. Ето основните акценти, които открояват събитията по време на мандата на правителството, което изпращаме.
В края на май, след близо пет часа дебати новото правителство получи подкрепата на депутатите от БСП и ДПС, а нужният глас за кворума дойде от лидера на "Атака" Волен Сидеров, което автоматично лепна на партията му етикета „скритият коалиционен партньор”.
По-малко от месец по-късно, на 14 юни, парламентът взе решение, с което отключи бурни протести – избра Делян Пеевски за председател на ДАНС.
Най-кървавата нощ беше запомнена, като „нощта на белия автобус”.
Премиерът Пламен Орешарски се принуди да търси алтернативни начин да избягва недоволните. Дори в социалните мрежи се появи шега, че евакуационните планове на сградите ще се наричат „Планът Орешарски”, припомня Нова телевизия.
В края на октомври Ранобудните студенти окупираха сградата на Ректората на Софийския университет. Блокадата издържа почти месец.
Успоредно със студентските протести, вторият човек в ДПС се оказа в центъра на скандал. Христо Бисеров напусна всичките си постове, срещу него започна разследване за пране на пари.
След скандала „Бисеров“ ябълката на раздора се оказа проектаът„Южен поток”. В момента, в който България демонстрира явна подкрепа за газопровода, Брюксел размаха пръст на правителството и обяви, че той противоречи на европейските правила.
А на България и предстояха евроизбори през май. Резултатът от тях разочарова червените, а лидерът Сергей Станишев избра евродепутатското място.
На този фон започна и много сериозен банков скандал. По различни причини и слухове пред клоновете на Корпоративна търговска и на Първа инвестиционна банка се извиха огромни опашки от хора, които искат да изтеглят парите си.
КТБ беше затворена, в нея влязоха ревизори, заведено е дело за източването й. Собственикът, Цветан Василев обвини от Виена Делян Пеевски за целенасочена атака срещу банката му.