Избрани Новини
Учените все по-близо до втора Земя
15-07-2014, 13:35
Автор:Румина Янева
Още по Темата:Уникално! НАСА създаде гигантско селфи! Вижте го!
НАСА изстреля спътник, който ще измерва нивата на въглероден диоксид
Девствените места на Земята (снимки)
10 животни, които хората са заличили от лицето на Земята
Отбелязан е огромен напредък, само за последните няколко години.
Учените търсят признаци на живот във вселената, както и друга планета като нашата, и са много по-близо до постигане на целта си, отколкото хората осъзнават, пише vesti.bg
Това е било единодушното мнение на конференция на експертите по търсенето на живот във Вселената, проведена в централата на НАСА във Вашингтон в понеделник. Дискусията се е фокусирала не само върху философския въпрос дали сме сами във Вселената, но също и върху технологичния напредък в усилията да се отговори на този въпрос.
"Вярваме, че сме много, много близо по отношение на технологиите и науката, за да намерим друга Земя. Също така сме много, много близо по отношение на шанса ни да открием признаци на живот в друг свят", заяви Сара Сийгър преподавател по планетарни науки и физика в Масачузетския технологичен институт.
"Откриването на планета близнак на Земята е нещо като вид Свещен граал", споделя Джон Грънсфийлд, астронавт, който помогна за ремонта на космическия телескоп "Хъбъл" през 2009 г, а сега е асоцииран администратор към НАСА.
"Ние вече знаем, че нашата галактика има поне 100 млрд. планети, а това не го знаехме преди пет години", разказва Мат Маунтин, директор на Центъра за космически проучвания и изследвания с телескоп в Мериленд.
Той кредитира работата на космическия телескоп "Кеплер" за тези нови проучвания. Програмата "Кеплер", която търси планети, стартира през 2009 г. Именно "Кеплер" намери първата планета с големина, колкото Земята, която обикаля в обитаемата зона на звездата си. Това е районът около една звезда, в който една планета може да има вода в течно състояние на повърхността си.
Мисията "Кеплер" надгражда тази на космическия телескоп "Хъбъл", чиято работа започна през 1990 г, когато той бе единственият по рода си в космическото пространство. Докато "Хъбъл" обикаля около Земята, той позволява на учените да надникна назад във времето, в далечни галактики и предоставя изумителни снимки на космоса.
"Нашата галактика се развива все повече и повече, като между пет и десет нови звезди се раждат всяка година в нашия Млечен път", казва Джон Мейтър старши изследовател по проекта на НАСА за следващо поколение космически телескопи.
Намирането на малки планети, такива с размерите на Земята, е предизвикателство, защото те произвеждат по-бледи сигнали, които се определят като светулка до прожектор казва Дейв Галахър от НАСА. Тези трудности обаче не спират търсенето на планети, подобни на Земята и на признаци на живот.