Избрани Новини
Посредствени резултати за вузовете ни, АУБ с една слаба оценка
14-05-2014, 09:09
Автор:BlagoevgradUtre.bg
Още по Темата:Камило Плачи и Йордан Йовчев на грандиозен спортен празник в АУБ
Български университети показват посредствени резултати спрямо международната конкуренция, стана ясно при представянето на частично финансираната от ЕС рейтингова система U-Multirank.
В нея обаче не попадат всички български университети, а само някои. СУ „Св. Климент Охридски“ например липсва.
От българските вузове в изследването са участвали
Американският университет в Благоевград, Русенският университет „Ангел Кънчев”, Висшето училище „Международен колеж”, Техническият университет в София и Варненският свободен университет „Черноризец Храбър”.
ТУ-София получава четири отлични оценки, две „много добри” и шест „под средното равнище”.
Университетът в Русе има три отлични оценки, девет „под средното равнище” и три слаби.
Варненският свободен университет има една отлична оценка, две „много добър” и пет „под средното равнище”.
Американският университет не е оценен по половината показатели, но там, където получава оценки, те са: една отлична, една много добра и една слаба.
Изследването позволява на настоящите и бъдещи студенти да идентифицират силните и слабите страни на различните университети, като се спрат на аспектите в обучението, които най-много ги интересуват.
В някои категории на
проучването, което е обхванало над 850 университета в 71 страни по света,
българските висши училища са постигнали най-високата оценка А, но общото им класиране е в последната част на таблицата. Рейтингът се образува със съответните оценки, където А означава много добър, В - добър, С - среден, D - под средната оценка и Е - слаб.
Сред показателите, по които е било извършено изследването са: качество на преподаването и усвояването, международна насоченост, успехи в научните изследвания и обмен.
В проучването са били взети предвид резултатите от анкети с участието на 60 хил. студенти.
Класацията селектира висшите училища на базата на постиженията в определени академични области, като през настоящата година вниманието се концентрира върху бизнес науките, електротехниката, машинното инженерство и физиката. През 2015 година се очаква във фокуса на изследването да попаднат и психологията, компютърните науки и медицината. / БТА