Избрани Новини
Книгите - най-тихите и най-постоянните приятели
23-04-2014, 09:47
Автор:Христина Рибарска
Още по Темата:Електронната книга - революция в четенето или въпрос на цивилизация?
Четенето на Шекспир е най-добрата смазка за мозъка
Маратонът на четенето и в Историческия музей
Международният ден на книгата и авторското право се отбелязва днес в над 100 държави в цял свят
В календара 23 април е датата, на която се отбелязва двойна годишнина от смъртта на известния британски класик Уилям Шекспир и испанския писател и драматург Мигел де Сервантес през 1616 г. (макар че всъщност Сервантес е погребан тогава, а Шекспир умира на същата дата, но по Юлианския календар).
По този повод от 1995 г. насам ЮНЕСКО отбелязва Международния ден на книгата и авторското право в над 100 държави в цял свят с най-различни събития и четения.
У нас той ще бъде отбелязан с официалното закриване на традиционния "Маратон на четенето", по време на който библиотеки и читалища в над 27 града организират срещи с автори, четения и детски конкурси. Целта е чрез тях да се насърчава четенето, грамотността, писането, както и издателската дейност.
Тази година сред множество кандидатствали градове организацията избра нигерийския Порт Харкурт за столица на книгата. "Изказвам поздравленията си към град Порт Харкурт за качеството на предложената от него програма, която предоставя възможност за широко обществено участие и цели да развива четенето за всички", коментира генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, цитирана от сайта.
За първи път София има възможност да се превърне в истинска столица на свободните книги чрез предизвикателството "Пусни книга на свобода за Деня на книгата". Идеята на организаторите от "Аз чета" и българската Буккросинг общност е в обществените пространства на града да бъдат "освободени" близо 1000 книги чрез инициативата Bookcrossing и по този начин да превърне книгите и четенето в активна част от ежедневието на града и хората в него. Кампанията се осъществява в партньорство с Асоциация "Българска книга", Нов български университет, Гражданско сдружение Политроник, книжарница "Къща за птици" и в подкрепа на кандидатурата на София и югозападен регион за Европейска столица на културата 2019.
Като участници в инициативата са поканени да се включат издателства, граждански организации, културни центрове, фирми и най-вече любители на книгите. Единственото, което те трябва да направят, е да регистрират всички книги, които желаят да освободят, на сайт�www.bookcrossing.com, откъдето ще получат уникален идентификационен номер (BCID) за всяка книга; да залепят върху книгата етикет с нейния BCID и на 23 април да "пуснат книгата на свобода" в обществените пространства на града, официални буккросинг зони или други места.
Асоциация "Българска книга" ще връчи годишните награди "Рицар на книгата". Статуетката "Рицар на книгата" в категорията Политик/общественик с най-голяма роля за развитието на бранша, в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий". Наградите "Рицар на книгата" се връчват на журналисти с най-голям принос при отразяване на издателския бизнес в България.
Идеята за Буккросинг възниква през март 2001 в САЩ. Буккросинг се прави от повече от 1 млн. буккросъри, които са регистрирали повече от 10 млн. книги, пътуващи из 132 страни. Членството в сайта е безплатно.