US разрушител идва в Черно море, акостира във Варна

Той трябва да участва в планирани далече преди украинската криза учения с кораби от ВМС на България и Румъния

Разрушителят USS Truxtun с 300 души на борда потегли от гръцкото пристанище Пирея в посока към Черно море, съобщиха за "Труд" от българското Министерство на отбраната.

Корабът, който е част от групата на самолетоносача "Джордж Буш", се очаква на пристанище Варна на 11 март.
Той трябва да участва в планирани далече преди украинската криза учения с кораби от ВМС на България и Румъния, допълни министерството.

В Черно море разрушителят ще се присъедини към фрегатата USS Taylor. Тя в момента е на котва в турското пристанище Самсун.

Конвенцията от Монтрьо от 1936 г. забранява на бойни кораби от трети страни с водоизместване над 8000 тона да влизат в Черно море. Това прави невъзможно присъствието на американски самолетоносачи там, поне ако се спазва конвенцията.

Отделно САЩ пратиха допълнителни шест изтребителя Ф-15, които ще се присъединят към въздушните патрули на НАТО над балтийските еврочленки.

Ходът е в "отговор на руската агресия в Украйна и повишената военна активност в Калининградския район", каза военният министър на Литва Юозас Олекас.
Изтребителите излетяха от американска база в Източна Англия. Вчера следобед пристигнаха в литовската военновъздушна база "Зокниай" на около 200 км северозападно от столицата Вилнюс.

От януари четири американски изтребителя Ф-15 охраняват въздушното пространство над Естония, Литва и Латвия. Те замениха белгийски самолети като част от ротационна мисия на НАТО. Подсилването е "знак, че НАТО отговаря бързо и адекватно", каза литовската президентка Далия Грибаускайте.

Междувременно НАТО обяви пълно преразглеждане на отношенията си с Русия. Генералният секретар на Алианса Андерс Фог Расмусен обясни, че целта е да се упражни натиск върху Русия и тя да се изтегли от Украйна.
Атлантическият съюз също се ангажира с помощ за украинските политически и военни лидери.

"Решихме също да прекратим работните срещи на наши цивилни и военни представители с руските им колеги", допълни датчанинът на излизане от среща на върха с Русия. Тя привърши късно в сряда в Брюксел.

НАТО също заплаши да отмени сътрудничеството с Москва по унищожаването на сирийския химически арсенал. Двете страни водеха преговори по съвместна защита на американския кораб "Кейп Рей". Той трябва да унищожи в открити води голяма част от общо 1300 т химически оръжия на Дамаск.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов