Избрани Новини
Президентът наложи частично вето на Изборния кодекс
26-02-2014, 18:55
Автор:Пенко Тодоров
Още по Темата:Внасят проекта за нов Изборен кодекс- ще се гласува за личности
До краят на март – с нов Изборен кодекс
Парламентът започва работа по новия Изборен кодекс
България рискува да бъде осъдена в Страсбург заради новия Изборен кодекс
Цецка Цачева: Станишев ще изоре земята с новия Изборен кодекс
Борисов: След новия Изборен кодекс вече няма нужда от избори!
Президентът заложи предизборен капан на управляващите
Цецка Цачева: "новият" Изборен кодекс всъщност повтаря стария
Новите изборни правила подминават проблеми като "мъртвите души" в избирателните списъци
Президентът Росен Плевнелиев наложи частично вето на новоприетия проект за нов Изборен кодекс, стана ясно в съобщение от прессекретариата на държавния глава. Причината е, че той не отговаря на поетите от управляващите ангажименти и на очакванията на обществото, тъй като не решава проблеми като нуждата от мажоритарност на вота и т. нар. "мъртви души" в избирателните списъци.
Според държавния глава в кодекса могат да се открият и положителни стъпки, но някои от текстовете, обратно, дори представляват крачка назад. Затова Плевнелиев ще ги върне за ново обсъждане.
Пълните му мотиви ще бъдат допълнително обявени.Ето пълния текст от съобщението:
"Приетият от Народното събрание Изборен кодекс въвежда правила, на които може да бъде дадена положителна оценка и които допринасят за подобряване на регламентацията на изборния процес.
Въпреки безспорно положителните стъпки, Кодексът не постига устойчива регламентация, която да отразява обществените очаквания и декларирания от управляващите ангажимент в тази посока. Някои от най-актуалните въпроси, които са в центъра на обществения дебат, са оставени без регулация, а по отношение на други, като възможността да се въведе дистанционно електронно гласуване, може да се отчете дори отстъпление от вече постигнатото – премахва се дори възможността то да се проведе експериментално.
Нерешени остават чувствителни въпроси като избирателните списъци, въвеждането на ефективна възможност гражданите да гласуват за личности, а мотивът да се създаде професионална Централна избирателна комисия не кореспондира с липсата на задължителни изисквания за професионален опит.
По тези причини и поради изключителното значение на изборното законодателство за функционирането на институциите и за общественото доверие към тях, президентът ще наложи вето върху някои от текстовете на Кодекса. Държавният глава счита, че това ще даде още една възможност на народните представители да подобрят регламентацията на изборния процес."