Избрани Новини
Кой определя 50 милиона за фалирало преди 12г. химическо предприятие?
27-01-2014, 17:29
Автор:Христина Рибарска
Още по Темата:Ген. Атанасов: Сараите диктуват порциите в държавата
Кой парцелира България и институциите като баница?
Mestanin metresi yine skandal cikartti *
Кой предостави властта на ДПС?
Ще изпуши ли главата на Орешарски?
"Орешарски" - управление чрез трупане на дългове
БСП и ДПС искат да посегнат и на създаденото от БОГ
Делян Добрев: Управляващите не защитиха националния интерес и нарушиха Закона
Държавата има намерение да харчи нерегламентирано средства за фалирали предприятия
Държавата има намерение да харчи нерегламентирано средства за фалирали предприятия. Това заяви на брифинг в Хасково народният представител от ПП ГЕРБ Делян Добрев. Той попита „кой определя цена от 50 милиона за фалирало преди 12 години химическо предприятие, голяма част от което е разпродадено на скрап и дължи 100 милиона лева“. По думите на Добрев „Химко” няма гара, ТЕЦ и друга инфраструктура, необходима за работата му. „В страната има още два торови завода, единият от които е „Неохим” Димитровград, чиято пазарна капитализация е под 100 милиона и дружеството няма задължения. Освен това работи и има по около 10 милиона лева годишна печалба“, посочи Делян Добрев.
Според Добрев, другата идея на управляващите, за платена национализация на „Ремотекс” Раднево, е не по-малко безумна. „Това е предприятие, фалирало при частни собственици, и едва ли държавата ще е по-добрият стопанин”, подчерта Делян Добрев. Пред журналистите в Хасково той припомни, че всяка приватизация се контролира и наблюдава от Агенцията по приватизация, извършва се по процедура, записана в Закона за приватизация и след приватизационен контрол, и се наблюдава се от надзорен съвет към Агенцията по приватизация, избран със консенсус от всички парламентарно представени партии.
„От друга страна всички публични разходи, като например асфалт на най-малката уличка, е предмет на процедура по Закона за обществените поръчки и се контролира от Сметна палата, Агенция за държавна финансова инспекция, Комисия за защита на конкуренцията и т.н., т.е подлежи на контрол, за да бъдат защитени обществените средства - парите на данъкоплатеца. В случаите с „Химко” и „Ремотекс” се планира разходването на десетки милиони без процедура, без контролни органи, еднолично от управляващите. Няма механизъм, който да верифицира тази цена и тази порочна практика може да се използва от управляващите за източване на държавата“, категоричен бе Делян Добрев.