Избрани Новини
Грипът убива и за часове
21-01-2014, 09:01
Снимка:DobrichUtre
Автор:DobrichUtre
Още по Темата:Грипът настъпва, но да не изпадаме в истерии, успокоиха здравните власти
Обявена е грипна ваканция за Софийска област
Коварният вирус повали момченце от Добрич за една нощ
Грипът убил за часове малчугана от Добрич, разказаха пред "Стандарт" близки на почерненото семейство. Предната вечер мъникът, който няма и 2 г., играл с бабите и дядовците си, които били на гости. Сутринта обаче момченцето вдигнало температура и майката потърсила личния лекар, който дал наставления и казал, че ще се оправи. Детето обаче не се подобрило и родителите завели малкия в Спешното отделение, откъдето постъпил в реанимацията, а по-късно и починал, разказаха познати на родителите. Малчуганът е бил първо дете на семейството, майката все още била студентка, а съпругът й работел в сферата на земеделието, пише Стандарт.
Директорът на добричката болница д-р Красимир Николов заяви, че се очакват резултати от лаборатория в столицата до 7 дни по случая и припомни, че в тежко състояние е и мъж в реанимацията, който е със симптоми на заболяване като малкото момченце, но все още лекарите не могат да кажат нищо по-конкретно за състоянието му.
"Ако детето има хрема, кашлица, висока температура, ограничете контактите му. Тези са симптомите, заедно с обща отпадналост, с които се характеризира грипният вирус", обясни пред "Стандарт" д-р Йовев, началник на детско отделение в добричката болница. "В момента няма увеличен прием на деца с усложнения, но за да не се стига до тях, трябва да се остане няколко дни за домашно лечение. Иначе вирусът поразява дихателната система. Най-добре е, за да не се стига до болничното отделение, да се потърси веднага педиатър и да не се изписват антибиотици. За температурата е препоръчително да се дават познатите препарати, като до 3 дни най-много отшумява смята д-р Йовев. Той отказа да коментира лечението на вирусни инфекции с хомеопатични средства, като заяви: "Не съм специалист в тази област. Ако трябва да изразя лично мнение - аз съм против лечението, особено при усложнения, с хомеопатични препарати".
Всеки трети пациент в Спешното отделение на добричката болница е с вирус, пък призна пред "Стандарт" шефът му д-р Бисер Ботев. "Няма диференциация в момента - от вируса са засегнати както големите хора, така и децата. Напливът от пациенти при нас е огромен, защото аз смятам, че доболничната помощ не работи ефективно", казва д-р Ботев. Лекарят съветва още в първия ден, в който се появят кашлица, температура и болки в мускулите, хората да идат на доктор. Тази зима вирусът атакува основно дихателната система и създава усложнения, когато не потърсиш лекар навреме, алармира д-р Ботев. "В момента в целия град, а и в цялата област, училищата и детските градини са отворени и са буквално инкубатор на заразата", признава д-р Ботев.
Пийте антибиотик най-малко 5 дни
Да се ядат плодове и приемат повече течности при вирусни инфекции, съветва специалистът по белодробни болести д-р Меглена Ганева. "При първите симптоми, ако човек си обърне внимание, в рамките на 3 дни вирусът отшумява. Ако обаче се подхожда неглижирано към състоянието, то бактериалната инфекция води до усложнения, засягащи най-вече дихателната система. Тогава се развиват бронхити, пневмонии", казва лекарят, като добавя, че при тях вече при обостряне може да се стигне и до постъпване в болнично заведение. Специалистът съветва също, когато има усложнение и изписан антибиотик от лекаря, то той да се пие минимум 5 дни, а не на втория-третия ден да се прекъсва приемът му. "2-3 дни далеч не са достатъчни, за да бъде ликвидирана инфекцията. Минимум 5 дни трябва да се приемат предписаните препарати при бронхити и пневмонии, а в някои от случаите се налага и по 7 дни да се пият", предупреждава д-р Ганева.