Ученици на бунт срещу некадърните учители

Децата недоволни и от феодализацията в школата

Директорите на училищата да имат мандат най-много от 9 години, а учениците да дават мнението си за тяхното назначаване, както и за назначаването на учителите. Ученическите стипендии пък да се фиксират на 50 лева. Това са част от предложенията на новосъздадения Съюз на учениците в България, изпратени в специално писмо до медиите. 

В писмото се открояват стряскащи данни - 41% от българските ученици до 16 години са неграмотни, 38% не завършват училище. Данните учениците са взели от Европейската комисия и с тях подчертават, че образованието ни има големи проблеми. Стряскащо е още едно изречение - "Учениците се учат да заучават материал, а не да мислят".

Децата смятат, че често причината е в самите учители. Просто някои учители претупват нещата. просто не дават сърцето и душата си, в урока, който предават, заяви Диана Парапанова, Съюз на учениците в България.

"Има некадърни учители съжалявам, ако обидя някой... те просто влизат преподават теорията, излизат си и това е", разкри Тодор Тодоров, Съюз на учениците в България.

Учениците искат креативни учители и такива, които ги запознават с практиката. Казват още, че предпочитат по-младите учители и настояват във всяко училище да има квота от 10% за учители до 35 години.

"Учителите под 35 и въобще под 40 знаят по-добре как да комуникират с нас", смята Адриан Кирилов - председател на Съюза на учениците в България.

"Случвало ми се е, когато имам по-възрастен учител, да се държи високомерно с нас", разкри Тодор Тодоров, Съюз на учениците в България.

Имат и твърде смела идея - да участват в назначаването на директорите и учителите като казват своето мнение за съответния преподавател. Такава била практиката в много европейски страни.

"Ако не го харесате обаче, а директорът го харесва, какво става? Ние не можем да претендираме за изземване функциите на директора, но ние казваме друго - ние искаме да участваме във формирането на оценката на този учител, т.е. ако той не се справя добре, нека да понесе съответните санкции, за да се научи", посочи Адриан Кирилов - председател на Съюза на учениците в България, пред БНТ.

Искат също да бъде въведена мандатност за директорите - те да имат най-много три мандата от по три години.

Според Адриан Кирилов - председател на Съюза на учениците в България има феодализация в някои учебни заведения.

"Много често се случва някои директори просто да окупират властта и има ученици в някои училища, които не са виждали директорите си с години, знаят, че те са там, но просто не са го виждали никога по коридорите", разкри Диана Парапанова, Съюз на учениците в България. 

От Съюза искат и стипендиите им да се фиксират на 15 % от МРЗ и да станат около 50 лева за всички ученици. А не да се намаляват до 20 лева там, където парите от делегирания бюджет не стигат.

И като финал - смятат, че предложенията им се справедливи и че системата ще заработи по-добре, ако във всяко училище се създаде ученически съвет, които да има реален глас при решаването на всички проблеми.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов