Избрани Новини
Държавата ще плаща водата на най-бедните
07-10-2013, 08:00
Автор:Bulgariautre
Още по Темата:Добрич, няма да е само на сухо…
Обсъдиха Стратегията за развитие на водоснабдяването и канализацията
На сух режим са 90 694 българи в четири града и 156 села
Месечните разходи за ВиК услуги обичайно са по-ниски от 2 на сто от средните месечни доходи на българските домакинства, но за да се финансират разходите за експлоатация и поддръжка на система, която да отговаря на целите на стратегия за ВиК сектора, цените на ВиК услугите трябва да се повишават, е записано в проект на Стратегия за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията в България, публикуван на интернет страницата на Министерството на регионалното развитие.
За сметка на препоръчаното повишение на цените стратегията предлага да бъдат преразгледани съществуващите социални политики, които предоставят частична компенсация на уязвимите групи за разходите за отопление през зимния сезон, като към тях се включи компенсация и за сметките за водни услуги.
Пълната компенсация на социално слабите домакинства, която да покрива сметките им за ВиК-услуги, когато са до 4% спрямо семейните бюджети, ще струва на държавата около 300 млн. лева за 25-годишен период, изчислили авторите на стратегията, коментира Медиапул. Според сега действащия закон сметката за ВиК услугите не може да надвишава 4 на сто от средния доход. Ако обаче за домакинство със среден бюджет сметката за вода би представлявала повече от тези проценти, то разходите за вода ще са 10 процента от месечния доход на всяко от най-бедните 20% от домакинства, е отбелязано в текста на стратегията. Експертите се притесняват, че подобни разходи най-вероятно няма да бъдат социално поносими за тези уязвими групи и препоръчват държавата да се погрижи за тяхното облекчаване.
Въпреки падналите валежи през последните дни в момента с режим на водата са 90 694 жители в четири града и 156 села в 48 общини, съобщиха от Министерството на регионалното развитие на въпрос на Медияпул. Омуртаг с 8395 жители и Тетевен с 9806 жители са най-големите места с нарушено водоподаване. Значителен брой хора с режим на водата живеят в областите Габрово, Ловеч, Пловдив, Сливен, Търговище. Една от основните причини за продължаващия с десетилетия режим на водата в тези области е старата ВиК мрежа, като на места довеждащите водопроводи са изградени преди повече от 40 години и са силно амортизирани.