Избрани Новини
Множество монети и керамика на разкопките на в Аква Калиде
13-08-2013, 10:00
Автор:Burgasutre
Още по Темата:Златна обеца, сребърен медальон и бронзов боздуган са сред най-атрактивните находки от Аква Калиде
Към настоящия момент откритите движими находки надхвърлят очакванията на екипа, имайки в предвид извършваните разрушения и опустошения в проучвания участък
18-ти ден протичат интензивни проучвания на възловия за община Бургас археологически обект Аква Калиде – Терма в Бургаските Минерални бани.
Началото на системните археологически проучвания беше поставено през 2008г. от директора на Регионалния исторически музей в Бургас - археоложката Цоня Дражева. На шестата година след началото си, разкопките са концентрирани източно и южно пред банята на султан Сюлейман Великолепни, строена през средата на 16-ти век. Те са финансирани от Община Бургас вече няколко години, което създава възможност за пълни археологически проучвания на района.Археологическите проучвания се провеждат от РИМ Бургас с екип в състав ръководител на арх. проучване доц. д-р Димчо Момчилов, зам. ръководител Мирослав Класнаков (РИМ Бургас) и археолозите Стефан Бакърджиев и Явор Русев от РИМ Ямбол, участват и стажанти от бургаския университет „Проф. Асен Златаров“, шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и пловдивския университет „Пайсий Хилендарски“.
Независимо, че при изграждането на турската баня и последвалите разширения в началото и средата на 20-ти век са изгребани големи количества земна маса, преизползвани са ценните строителни материали (обработвани каменни квадри), в момента на дълбочина 4,5 до 5,5-6,0м археолозите разкриват останки от първата баня, изградена през Римската епоха в началото на 2-ри век. Те изцяло са в синхрон с разкритията от миналата 2012г., когато за пръв път тук се разкри монументална римска архитектура, невиждана по Южното Черноморие.
От няколко дни продължава разчистването на отводнителния канал на първата баня. Проучва се плътен горял пласт от най-значителния пожар в Баните от началото на 13-ти век (1206г.), свидетелстващ разрушенията на средновековната българска баня, нанесени от войските на брата на Балдуин Фландърски, Хенри, провеждал наказателен поход срещу българския владетел Калоян. В тези пластове се откриват множество керамика и монети от 11-12 век. В същото време се разчистват архитектурни структури от няколкото преправки, извършвани върху баните в Ранновизантийската епоха и Средновековието.
Към настоящия момент откритите движими находки надхвърлят очакванията на екипа, имайки в предвид извършваните разрушения и опустошения в проучвания участък. Между тях могат да се обособят голямото количество разнообразна керамика не само от Римската и Ранновизантийкската епоха, доминиращата такава от 11-12 век, когато баните са във Византийско владения, а после и в пределите на Българската държава, както и късно средновековна керамика от Османската епоха.
Сред находките са над 50 монети, между които силно представена е средата на 4-ти век, анонимните фолиси от 11-ти век и най-вече такива от 12-13 век. Открити са множество бронзови пръстени и боздуган, сребърен медальон от 11-ти век с изображение на Св.Георги, златна обица от Османския период, изящно украсен с перли.
Археологическите проучвания на банята, просъществувала през Римската, Византинската и Българската епоха, както и провеждана частична реставрация на турската баня са част от амбициозната програма на Община Бургас за пълно експониране на този уникален за българските земи археологически обект.