Парламентът прие оставката на кабинета Борисов

209 депутати подкрепиха оставката, 5 независими гласуваха против

Народното събрание прие оставката на правителството на Бойко Борисов. По предложението гласуваха 215 народни представители, като само 5 гласуваха „против”, а един депутат се въздържа.

Оставката на кабинета бе подкрепена от всички в парламентарните групи на ГЕРБ, Коалиция за България, ДПС, Синята Коалиция и Атака. Единствено част от независимите депутати гласуха против оставката на правителството.

Оставката на премиера стана факт вчера, след като той дойде в парламента и обяви: "Властта ни е дал народът, днес му я връщаме.

При така създалата се ситуация, според Конституцията президентът Росен Плевнелиев трябва да започне консултации с парламентарните групи и да даде на най-голяматаот тях мандат за съставяне на правителство.

В случая това е ГЕРБ, но премиерът вече заяви, че партията няма да вземе проучвателен мандат.

По тази причина държавният глава ще трябва да даде тази възможност на БСП, но и социалистите вече казаха, че няма да приемат.

След като президентът даде мандат за съставяне на правителство първо на най-голямата парламентарна група и след това на втората по численост, той има право по свой избор да даде възможност за последен трети опит. Тогава проучвателен мандат може да получи всяка една от останалите парламентарни групи.

Ако и този трети опит излезе несполучлив и държавата остава все още без съставено правителство, тогава президентът разпуска Народното събрание и с Указа, с който разпуска НС веднага насрочва избори за ново Народно събрание и назначава служебно правителство.

Докато служебно правителство бъде назначено, старият кабинет продължава да функционира.

Към момента вариантът да се стигне до служебно правителство е най-възможен, след като ГЕРБ, БСП, ДПС и Синята коалиция заявиха, че не желаят да получават проучвателен мандат.

Подобни казуси имаше през 1994 г., когато тогавашният президент д-р Желю Желев назначи служебно правителство с премиер единствената досега жена в историята на страната Ренета Инджова и насрочи парламентарни избори; 1997 г., когато, след като подаде оставка премиерът Жан Виденов под натиска на силни протести заради главоломна инфлация БСП върна мандата. И новоизбраният президент Петър Стоянов назначи служебно правителство с премиер Стефан Софиянски.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов