Другият Гагарин (снимки)
Ако беше жив, днес Юрий Гагарин щеше да навърши 80 години. Първият човек, полетял в Космоса, и приживе, и след смъртта си винаги е бил представян като образ на някакъв едва ли не идеален човек - символ на комунизма. Но какъв е бил той всъщност?
Тази галерия ще излиза от стереотипите на познатата ни история и факти. В нея няма да видите стандартните картички в скафандър, а само някои избрани моменти от живота на обикновения човек - Юрий Гагарин.
Юрий е роден на 9 март 1934 г. в село Клушино, Смоленска област. Тръгва на училище през 1941 г., но поради немската окупация е принуден да прекъсне и продължава обучението си отново през 1943г. След шести клас се премества в гр.Гжатск, където се записва в професионална гимназия. През 1951 г. постъпва в индустриален техникум в гр. Саратов. Започва да посещава местния аероклуб, а една година по-късно извършва първия си полет на самолет Як-18.
През 1957 г. завършва Оренбургското училище за летци, а през март 1960 г. е сред кандидатите за космонавти. За негов късмет, избират именно него. На 12 април 1961 г. корабът „Восток" с Гагарин на борда прави обиколка на Земята. От 1963 г. Гагарин е заместник-началник на Центъра за подготовка на космонавти и началник отдел за летателна подготовка. Той се ползва с огромна популярност като личност не само в Съветския съюз, но и в чужбина. Хората и днес помнят неговата обаятелна усмивка. Гагарин се превръща във визитна картичка на страната си, но той постоянно мечтае за небето. И така полетите му са възобновени. Той иска да възстанови своята квалификация за летец-изтребител.
На 27 март 1968 г. първият космонавт Юрий Гагарин, извършвайки поредния планов полет на самолет УТИ МиГ-15, на борда на който се намира и полковник Владимир Серьогин, претърпява авария. Двамата летци загиват. Урните с праха на Гагарин и Серьогин са положени в Кремълската стена.