Институции ще работят съвместно, за да запазят всички деца в клас

Животът

06-08-2021, 08:00

Снимка:

Област Русе

Автор:

ruseutre.bg

Всичко от Автора

Още по Темата:

Все по-малко българи ще завършват висше образование до 2025 г.

От Областна администрация – Русе и неправителствени организации инициират информационна кампания относно ролята на „помощник на учителя“. Вече е направено искане към Министерството на образованието и науката за популяризиране на професията. След проведената на 12 юли кръгла маса по инициатива на Областна администрация – Русе и Асоциация на Лайънс клубовете в България Дистрикт 130, с подкрепата на Община Русе, бяха осъществени редица работни срещи с цел координиране на действията касаещи децата със специални образователни потребности (СОП). Обсъдени бяха множество въпроси свързани с трудностите и предизвикателствата, пред които са изправени децата от аутистичния спектър и възможностите за по-доброто им адаптиране и приобщаване във училищната среда, както и грижите, които е необходимо да получат те в нея. Мотото на форума беше „Да подготвим децата си за бъдещето!“, а акцентът му е върху ролята на „помощник на учителя“ и неговата изключително важна роля в социализацията на децата със СОП..

В работните срещи участваха експерти от различни институции, родители на деца с аутизъм и представители на неправителствени организации. В резултат беше формулирано мотивирано становище до Министерството на образованието и науката, отнасящо се основно до позицията на „помощник на учителя“, с цел тя да стане по-популярна и желана професия и повече детски градини и училища да разполагат с такива специалисти, които да са в помощ на учителите и родителите, и най-вече на децата със специални образователни потребности. Отправено е предложение да се осигурят целеви средства от държавния бюджет за училища и детски градини, назначили хора на длъжност „помощник на учителя“. От своя страна, от Регионалното управление на образованието в Русе също са изискали допълнително финансиране от МОН за назначаването на такива помощници.

Оценявайки сериозността на проблемите, пред които са изправени семействата и хората, ангажирани с отглеждането и обучението на децата със СОП се стигна до извода, че наличието на такава позиция в общообразователните училища е силно необходима и би осигурила по-голямо спокойствие за родителите, с оглед на това, че ще има достатъчно специалисти, които да се грижат за техните деца.

Възникна идеята под егидата на Лайънс клуб Дистрикт 130 да се организират информационни кампании в училищата, при необходимост с помощта на обществените съвети към тях, с цел запознаване обществото със спецификите и нуждите на тези деца, популяризиране ролята на помощник на учителя и разясняване на функциите му.

Заместник областният управител д-р Стефка Караколева за пореден път засвидетелства подкрепата на Областна администрация - Русе и готовност за оказване на съдействие. „Вярвам, че е наша отговорността да се осигурят условия на всяко дете със специални образователни потребности да бъде приобщено в благоприятна училищна среда, в която да има възможност да разгърне своя потенциал!“ в обобщение добави тя.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов