Избрани Новини
ММС със становище относно допинга в националния отбор по плуване
23-02-2021, 19:30
Снимка:архив
Автор:bulgariautre.bg
Още по Темата:Държавното лично отборно първенство по плуване за девойки и юноши, младша възраст, приключи
Ансамбълът по артистично плуване на ПК "Пирин" спечели бронзови отличия
Община Горна Оряховица посрещна световния рекордьор по плуване Цанко Цанков
ММС настоява федерацията да проведе пълно разследване
Министерството на младежта и спорта (ММС) е информирано за трите положителни допинг проби, дадени от състезатели от националния отбор по плуване. Борбата срещу употребата на забранени вещества е един от водещите приоритети на държавната политика в областта на спорта за високи постижения. Това се казва в становище на министерството.
От 2018 г. до момента процентът на положителни проби на национални състезатели по плуване е изключително малък. За периода Антидопинговият център е провел 136 тествания, като от тях общият брой на положителните проби е 5, а 3 са на плувци от представителните ни отбори. Това показва, че не са налице системни нарушения на антидопинговите правила и няма създадена практика за употреба на забранени вещества в националния отбор по плуване.
ММС настоява Българската федерация по плувни спортове да проведе цялостно разследване на случая, а виновните да понесат съответните наказания.
Държавната политика в областта на борбата срещу употребата на допинг в спорта е приоритет на правителството и личен приоритет на министъра на младежта и спорта Красен Кралев. Ето защо в новия Закон за физическото възпитание и спорта, който е в сила от 18 януари 2019 г. за първи път е предвидена самостоятелна глава „Антидопингова дейност“, която задава основните рамки за регулация на тази дейност. Именно с цел засилване на мерките за борба срещу употребата на допинг в административнонаказателните разпоредби на Закона за физическото възпитание и спорта са предвидени имуществени санкции на спортните организации в зависимост от поредността на нарушението.
Водеща роля в допинговия контрол, превенцията и борбата срещу допинга има Антидопинговия център. Центърът осъществява дейността си самостоятелно, в сътрудничество с останалите национални и международни институции и организации, имащи отношение към превенцията и борбата срещу използването на допинг. От 1.01.2021 г. са в сила изменения в Закона за физическото възпитание и спорта и нова Наредба за антидопинговата дейност в съответствие със Световния антидопингов кодекс 2021 и Международните стандарти към него.