Избрани Новини
1,5% от българите не могат да си позволят медицинско лечение
Това сочат данните на Евростат за 2018 г.
1,5% от българите на възраст от 16 години нагоре не са могли да си позволят медицински прегледи или лечение през 2018 г., тъй като те са били "твърде скъпи", сочат данни на европейската статистическа служба Евростат. По този показател страната ни е на седмо място в Европейския съюз (ЕС).
Според статистиката 0,9% от българите не са се възползвали от медицинска помощ, тъй като са се надявали, че проблемът ще отшуми от само себе си, а 0,3% са заявили, че не са отишли на лекар поради липса на време. Други 0,3% посочват като причина, че здравното заведение е било твърде далеч.
Само 0,1% от българите не са получили медицинска помощ миналата година, защото са включени в списък с чакащи, а други 0,1% са посочили като причина страха им от лекари, болници, прегледи и лечение, сочат данните на Евростат.
В ЕС като цяло 3,6% от хората на възраст от 16 години нагоре съобщават за неудовлетворени нужди от медицинска помощ през 2018 г. Най-честата причина за това е, че лечението е недостъпно от финансова гледна точка.
1% от хората на възраст от 16 години нагоре заявяват, че лечението, от което се нуждаят, е "твърде скъпо". Следващата най-често срещана причина за липса на здравна помощ е наличието на „списък с чакащи“ (0,9%). 0,6% от жителите на страните членки на ЕС посочват, че са искали да изчакат и да видят дали проблемът няма да се разреши от само себе си.
Най-много хора не могат да си позволят здравни грижи поради недостъпност на лечението в Гърция (8,3%), следвана от Латвия (4,2%), Румъния (3,4%), Италия (2,0%), Белгия (1,7%), Португалия (1,6%), България (1,5%), Кипър (1,4%) и Полша (1,1%).
На другия полюс са Чехия и Финландия - почти 0%, а в по-голямата част от страните членки на ЕС по-малко от 1% от населението съобщава за неудовлетворена необходдимост от медицинска помощ по финансови причини.