Избрани Новини
Днес е денят на Свети Георги Победоносец
06-05-2018, 09:00
Снимка:Русенска митрополия
Автор:Русе утре
Още по Темата:Най-известното от многобройните му чудеса е чудото със самоизписалата се икона
Днес почитаме и молим за закрила един от най-почитаните светци - мъченици за вярата – свети Георги. Паметта на светеца се чества от всички християни на Изток и на Запад без разлика от конфесионалната им принадлежност. В Грузия и Великобритания св. Георги е национален светец. В Грузия, например, съществуват точно 365 храма, посветени на св. Георги, колкото са и дните в годината. В други страни - Русия, Германия, Канада, Португалия, Малта, в градовете Венеция, Неапол, Барселона св. Георги е светец-покровител на столицата, патрон на града, на армията или на земеделието. У нас свети Георги е патрон на Българската армия, на земеделците и овчарите . Един от най-древните храмове в християнския свят, посветени на мъченика, е ротондата „Св. Георги” в София, построена още през 4 в.
Самият светец нееднократно е показвал своето благоразположение към нашия народ с множеството чудеса, в отговор на молитвите и почитанието , което българите са му оказвали. Най-известното от тези многобройни чудеса е чудото със самоизписалата се икона на светия великомъченик Георги, която дава и името на нашия манастир на Атон – „Свети Георги Зограф“. Чудото е описано в Зографската хроника. Светията се радва на особена почит и в исляма. Св. Георги (араб. Джирджис, Гиргис, познат също и като Ел Худ, Ал Хадр, Ал Хадир) се явява един от главните некоранични герои и светци на исляма. Ислямските му жития удивително повтарят някои от гръцките и латински версии на житието на светеца с тази разлика, че действието в повечето от тях се развива няколко века по-късно, по времето на Мохамед.
Сирийска икона на св. Георги с детско лице. Голямата слава на светеца ражда множество жития, които дълго време дори и до днес объркват изследователите. Към ранните жития се натрупват множество легенди и предания, които пораждат цяла поредица апокрифи. Най-древното житие се намира във Виенския палимпсет и е датирано от 5 в. от големия учен Иполит Делайе. Много скоро обаче, това първо житие „Passio Georgii” (Мъченичеството на св. Георги) е поставено в числото на апокрифите.
Тропар на св. Георги, гл. 4:
Като освободител на пленници
и на бедни защитник,
на немощни лекар, на царе поборник,
победоносни великомъчениче Георги,
моли Христа Бога да се спасят нашите души