Избрани Новини
Благоевградчанин съхранява последната обувка на Левски
19-02-2018, 08:30
Снимка:Д.Тренчев
Автор:blagoevgradutre
Още по Темата:Хилендарският метох отваря врати за годишнината от обесването на Левски
Община Сандански ще почете Васил Левски на 19 февруари
Филмът за Левски забранен за деца под 12 години заради насилието
Петър Щерев пази скъпата реликва в ателието си в Трявна
Петър Щерев е от Благоевград, но отдавна живее и работи в Трявна. От години неговото хоби са старинните български обувки. В миналото часовникар, днес той е превърнал хобито си в професия: на чаршията в Трявна всеки гост на градчето може да види в ателието му изработените от него папуци, опинци, цървули. Той е председател на местния клуб "Традиция" и може с часове да говори за богатата история и минало на нашия народ.
Майсторът се гордее с две свети за него реликви. Едната е последната житейска обувка на Дякона Левски, а другата - 105-годишен портрет на Левски, направен от фотографа-чирпанлия Георги Данчов. Двете реликви е получил в наследство от праправнуците на Стоян Дюстабанов, член на Централния революционен комитет, майстор-папукчия, изработил последните обувки на Дякона. Левски тръгва от Ловеч и за около три часа и половина остава при майстора. След това с неговите обувки - "капаклии" - тръгва за Къкринското ханче.
"Капаклиите" са зимният модел на цървулите, казва майсторът. - Всяка обувка има по едно капаче отпред и затова се казва "капаклия". Изработени са от конска кожа неслучайно, под повърхностния си слой тя има тънко хрущялно образувание, през което е абсурдно да мине вода. Това са вечно сухи обувки, за тях няма локви, дъжд и сняг, твърди майсторът. За времето този модел е един от най-сполучливите, носен от средностатистическия българин през епохата, в която живее Дяконът Левски. Затова той винаги на снимките е с такива обувки, не е искал да се отличава от основната маса хора. Тези обувки имат дебела подметка от 3 - 3.5 см, нисичък ток с огромна подкова, т.нар. "цинт". Отпред, както войнишките чипици по онова време, са наковани с едри габъри, така че това е една истинска, много стабилна обувка. За да не се пързаля, в средната част на обувката, когато навън има силна поледица, се прикрепят метални котки като тези на алпинистите и е абсолютно невъзможно пързалянето".
На практика това е униформената обувка на българския воин по време на Руско-турската освободителна война та чак до 1912 година по време на Балканската война. След нея "капаклиите" окончателно се изхвърлят от униформата на българската армия. Това е обувката на българския редник и на българския сержант, защото офицерския състав още от Руско-турската война е с ботуши.