Зам.-кметът Карапчански на семинар за регионални научни центрове

Мисия

15-02-2018, 15:24

Снимка:

Пресцентър Община Русе

Автор:

Русе утре

Всичко от Автора

Още по Темата:

Излезе от печат изследването „Площадът, Паркът и Кеят в Русе. Визуални маркери на памет“

Русе е втората в България община, приела Иновационна стратегия за интелигентна специализация

Днес, в Русенски университет „Ангел Кънчев“ се провежда семинар на тема „Изграждане на регионални научни центрове“. На събитието присъстваха ректорът на университета проф. д-р Велизара Пенчева, зам.-кметът по европейско развитие в Община Русе д-р Страхил Карапчански, председателят на ОбС-Русе и председател на Общото събрание на РУ чл. кор. проф. д.т.н. Христо Белоев, експерти от Министерството на икономиката, Министерството на образованието и науката и заинтересовани страни от Северен Централен район на планиране.

 

„Русе е втората в България община, приела Иновационна стратегия за интелигентна специализация, в контекста на която администрация, бизнес и академични среди обединяват усилия в утвърждаването на Русе като град на знанието и иновациите“, заяви д-р Карапчански в приветствието си, като добави, че освен това, за последните години близо 50 проекта са били финансирани по Програма „Знание и растеж“, която е успешен модел за местно партньорство в сферата на образованието, науката, новите технологии и историята. Той заяви пълна подкрепа и поздрави ръководството на Русенския университет за изграждането на Център за върхови постижения, който ще даде възможност на високообразовани млади хора да изберат перспективата за успешна кариера в България.

 

Семинарът е част от инициатива на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., която предоставя възможност на научноизследователските организации от 6-те района за планиране в страната (без София - град) да кандидатстват през 2018 г. с проектни предложения от регионално значение за безвъзмездно финансиране по процедура „Изграждане на регионални научни центрове“. Процедурата предвижда партньорство между научните организации, местния бизнес и местните власти като важно условие за успешното изпълнение на проектните дейности и устойчивостта на изпълняваните проекти. Тя цели да се постигне по-добро насочване, регулиране и ефикасност на публичните инвестиции в научноизследователска и развойна дейност при отчитане на съществуващия научен потенциал във всеки регион.

 

Срез засегнатите теми в семинара, който ще продължи до по-късно днес, са напредъка по Иновационна стратегия за интелигентна специализация на Република България 2014-2020; Национална пътна карта за научна инфраструктура на Република България; Резултати от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“; Концепция „Изграждане на регионални научни центрове“ (предстоящата процедура по ОП НОИР).



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов