Избрани Новини
Започна среднозимното преброяване на зимуващите водолюбиви птици
12-01-2018, 20:29
Снимка:pixabay
Автор:blagoevgradutre
Още по Темата:Започва среднозимното преброяване на птиците
Простреляна птица от редкия вид белошипа ветрушка бе приета за лечение
Ще се проведе от 11 до 14 януари
От 11 до 14 януари 2018 г. ще се проведе 42-рото среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици. Преброяването ще се извърши на територията на цялата страна и едновременно в цяла Европа по методика за мониторинг, включена в Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие.
На територията на РИОСВ – Благоевград екипи на Фонд за дивата флора и фауна и представители на Ловно-рибарските сдружения в Благоевград, Сандански и Гоце Делчев ще обследват поречията на река Струма и Места, както и прилежащите големи и малки язовири. Експертите проверяват състоянието на влажните зони, заплахите за птиците и техните местообитания. Обект на обследването са главно видовете от разреди: Гмуркачоподобни, Гмурецоподобни, Буревестникоподобни, Пеликаноподобни, Щъркелоподобни, Гъскоподобни, Дъждосвирцоподобни, семействата Жеравови и Дърдавцови. Освен видовете от тези групи, се наблюдават всички видове от други разреди пряко или косвено свързани с влажните зони.
Партньори в преброяването в България са Изпълнителна агенция по околна среда, Сдружение за дива природа „Балкани”, Федерация „Зелени Балкани”, Фонд за дивата флора и фауна, Националното ловно-рибарско сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България“, и други.
У нас задължителни за ежегоден мониторинг и контрол са 50 водоема и маршрута, наблюденията на които осигуряват отчитане до 98% от числеността на зимуващите в страната водолюбиви птици. Сред тях са популациите на 8 вида водолюбиви птици застрашени в международен мащаб, многократно повече такива, застрашени в Европа и обявени за защитени от националното законодателство.
В световен мащаб преброяването на зимуващите водолюбиви птици се провежда от 1967 г., координира се от Wetlands International и е едно от най-масовите природозащитни събития, включващо близо 15 000 експерти и доброволци. То дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват, много от които са част от екологичната мрежа Натура 2000. Преброяването се извършва в повече от 100 страни и включва около 25 000 влажни зони.