Избрани Новини
В Петрич ще си припомнят "Петричкия инцидент"
28-10-2017, 11:00
Снимка:Сдружение "Македонски комити" - Петрич
Автор:blagoevgradutre
Още по Темата:105 години свобода празнува Петрич
В Петрич обсъждаха българското председателство на Съвета на ЕС
В Петрич тържествено беше отбелязан Денят на българската община
Паметна плоча ще бъде открита днес от 12 часа на прохода "Демир капия"
Сдружение "Македонски комити" - Петрич организира откриване на паметна плоча по повод годишнината от избухването на една необявена война, известна като "Петрички инцидент". Паметната плоча ще бъде открита днес, събота, от 12 часа на прохода "Демир капия".
Петричкият инцидент е граничен конфликт между България и Гърция от 1925 година.
След убийство на гръцки войник гръцки части нахлуват на българска територия и окупират 10 български села. Конфликтът е успешно разрешен от Обществото на народите.
На 19 октомври 1925 година при граничен пост № 1 на прохода Демир капия в Беласица гръцки войник навлиза в българска територия и след предупреждение е застрелян в 14 часа от български граничари. Гръцки граничари се опитват да приберат тялото и избухва престрелка.
Готвещият се за избори диктатор в Гърция генерал Теодорос Пангалос използва инцидента, разпалва националистическа истерия в страната и на 22 октомври 1925 година, без да обявява война, заповядва на VІ гръцка дивизия, разположена край Сяр, да нахлуе в България. Девет батальона с планинска артилерия, картечници и минохвъргачки форсират българската граница на фронт от 30 км навлизат на 10-12 км в страната, превземат десет български крайгранични села: Кулата, Чучулигово, Марино поле, Марикостиново, Долно Спанчево, Ново Ходжово, Пиперица и Лехово, източно от река Струма и Тополница и Картечно, западно от нея.
Гърците атакуват и Петрич, но са отблъснати на няколко километра пред него от малобройната погранична стража и доброволците от ВМРО, които наброяват около 4000 бойци. За по-добро координиране на местната отбрана ЦК на ВМРО изпраща в града Йордан Гюрков. На 23 октомври в Петрич е формиран организационен кризисен щаб, начело с войводата Георги Въндев и помощник Борис Бунев, боеви инструктор. Щабът поема координацията на местната отбрана. По левия бряг на Струма комендант на четите е Зисо Попов, който има заслуга за отблъскването на гръцките войски. Около 15 000 бежанци са евакуирани във вътрешността на страната.