Прокуратурата разследва бившия шеф на Медицински университет - София

Крими

28-09-2016, 11:43

Снимка:

pixabay.com

Автор:

Мила Иванова

Всичко от Автора

Още по Темата:

ЕС трябва да помага на младите учени, смята Кунева

Одиторите са констатирали липса на прозрачност и незащитени интереси на университета

Изпращаме одита на Медицинския университет в София на Прокуратурата, ДАНС и Агенцията за държавна финансова инспекция. Това заяви министърът на образованието и науката Меглена Кунева пред „Фокус“ в отговор на въпрос за резултатите от окончателния доклад на одиторите в МОН.

Констатациите са много притеснителни, ще следим внимателно за изразходването на публични средства, посочи Кунева.

Одиторите са констатирали липса на прозрачност и незащитени интереси на университета чрез сключени договори за рекламиране на обучението и изплащане на комисионни, както и при провеждане на обществени поръчки. Проверката обхваща периода от 1 януари 2014 г. до средата на 2016 г. Става дума за незаконосъобразно сключвани договори за обучение в чужбина и ръководството на МУ – София, незабавно трябва да прекрати изнесеното обучение на студенти в центрове в Швейцария и Германия, както и за образователен франчайз в Кипър. Установен е и прием и обучение на чуждестранни студенти срещу заплащане в несъответствие с Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование.  Нарушения има и при командировки в чужбина, както и при определяне на трудовите възнаграждения в университета.

Софийска градска прокуратура образува досъдебно производство срещу бившия ректор на Медицински университет – София Ваньо Митев за престъпления по чл. 282 от НК и по чл. 219 НК. Данните, послужили за образуване на досъдебното производство се съдържат в предварителен одитен доклад на университета, изготвен от Министерство на образованието, който е изпратен на прокуратурата. Според доклада бившият ректор на МУ-София е предприел действия по незаконосъобразно премахване на Студентски стол № 8 чрез провеждане на открита процедура на избор на изпълнител. Установено е, че този имот представлява публична държавна собственост и процедурата по премахване следва да бъде извършена след решение на Министерски съвет за обявяване на имота от публична в частна държавна собственост. Без такова решение на МС и въпреки, че областният управител на София е изразил становище в този смисъл, бившият ректор на МУ - София е предприел действия по разрушаването на студентския стол. Предмет на разследване е изложеното в одита относно действията на бившия ректор на МУ-София във връзка със сключените договори за провеждане на обучение на чуждестранни студенти в центрове за предклинично обучение в Швейцария, Германия и Кипър. Функционирането и провеждането на обучение в такива центрове не е предвидено в Правилника за устройството и дейността на МУ-София, където са уредени структурата и функциите на органите на управление на отделните и обслужващи звена, и филиали на университета. Установено е, че в периода 2014 г. - 2016 г. МУ-София е провеждал изнесено обучение срещу заплащане в Швейцария и Кипър на 146 чуждестранни студенти, които са приети да се обучават без полагане на изпит по химия и биология, а само с тест за владеене на английски език. Това е в нарушение на Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по „Медицина“ и „Дентална медицина“. За тези студенти е събирана такса по 1000 евро годишно, а след втората година студентите е трябвало да преминат на обучение в България, като таксата за обучение за третата и следващите години е в размер на 8 000 евро. Налице е необосновано ниска такса за обучение на тези студенти в първите две години. Тези действия на бившия ректор са в нарушение на Закона за висшето образование и Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор( ЗФУКПС). Данните за безстопанственост се извеждат и от констатациите за изразходвани бюджетни средства за командировки на бившия ректор на МУ-София до Доминиканската република, Москва, Иркутск, Чили, Оман, Хавана, Токио, Йокохама, Киото, Сеул и др. без да има реална възвращаемост за университета. Предмет на разследването ще бъде и закупуването на лек автомобил с висока проходимост м. „Range Rover Sport 4 х4“ през 2014г. на стойност 177 108 лв. Според одитиращите от МОН тези разходи са извършени в нарушение на ЗФУКПС и Закона за публичните финанси. При разследването ще бъдат изискани документите по всички сключени граждански договори за правни и IT- услуги.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов